Dolejše kvůli provokaci MF Dnes popotahovat nebudou
Jan MiesslerDolejše nakonec shánění peněz pro stranu stálo jen post stranického místopředsedy. Zůstal poslancem, konzervativnímu křídlu se ho nepodařilo ani stáhnout z kandidátky.
Přestože byl komunistický poslanec Jiří Dolejš ochoten převzít milion výměnou za prosazení změn v loterijním zákoně, jeho opletačky s policií končí. Protikorupční útvar se totiž rozhodl případ, který vyprovokovala a zdokumentovala MF Dnes, odložit s tím, že nebyl zjištěn trestný čin. Přitom podle informací MF Dnes mělo Dolejšovi hrozit až dvanáct let za braní úplatků.
Dolejš tedy z celé kauzy vyjde celkem dobře, a to i v rámci strany. Navzdory tomu, že konzervativní část strany požadovala jeho odchod ze všech funkcí, Dolejš si ponechal poslanecký mandát a před třemi týdny se ho strana definitivně rozhodla ponechat na kandidátce do sněmovny. Pražská organizace vedená Martou Semelovou sice odhlasovala Dolejšovo vyškrtnutí, to však mělo pro vedení strany pouze doporučující charakter. A přestože předseda KSČM Vojtěch Filip po aféře nešetřil na Dolejšovu adresu kritikou, vedení se nakonec rozhodlo Dolejše na kandidátce nechat. Ten tak nakonec přišel pouze o svůj post stranického místopředsedy.
V každém případě ale kauza znamenala oslabení pro stranické reformní křídlo, které Dolejš reprezentuje.
MF Dnes vyprovokovala Dolejše a dalšího komunistického místopředsedu Čeňka Milotu ke slibu, že za jeden milion korun prosadí změnu loterijního zákona tak, aby vyhovoval redaktorovi deníku převlečenému za majitele heren. Peníze se měly vyprat prostřednictvím inzerce ve stranických Haló novinách, které strana dotuje, Milota dokonce zaslal redaktorovi smlouvu na inzerci. Sponzoring přes inzerci v Haló novinách totiž strana nemusí nikde vykazovat, ovšem díky inzerci by na noviny nemusela tolik doplácet.
Dolejš sice podal na Mladou frontu žalobu, spletl si však vydavatele deníku MF Dnes Mafru s časopiseckým a knižním vydavatelstvím Mladá fronta, od kterého se někdejší svazácký deník v devadesátých letech osamostatnil. Deník zkoušel stejnou provokaci i na ostatní strany, kromě dvou komunistických místopředsedů ale ulovil pouze Ladislava Šustra z TOP 09. Ten na skrytou kameru vyjmenoval řadu způsobů, jak tehdy nově založenou stranu potají financovat, ta se s ním za to rychle rozloučila s tím, že neměl pravomoc jednat jejím jménem.
Další informace:
ČTK Změna zákona za peníze skončí pro politiky bez trestu
iDnes.cz Policie odložila kauzu „milion za zákon”