Afghánský parlament odmítl volební dekret prezidenta Karzáího
Roman BurešZvláštní dekret, jenž umožňoval Hamidu Karzáímu plnou kontrolu nad obsazením ústřední volební komise, parlamentem neprošel. Popularita afghánského prezidenta v zemi dále upadá.
Afghánský parlament dnes velkou většinou zamítl Karzáího prezidentský dekret, jenž dával hlavě státu absolutní moc v rozhodování o členech volební komise pro zářjiové parlamentní volby. Po nesrovnalostech z prezidentských voleb z minulého roku, kdy byl Karzáí obviněn ze zfalšování až jednoho milionu hlasů, se důvěra v prezidenta vytratila. Jak konstatuje britský list Guardian, afghánský parlament našel velice vzácnou shodu v tom nenechat rozhodování o volební komisi v jedněch rukou.
Kontroverzní dekret z února tohoto roku vynesl Karzáímu kritiku jak ze strany domácích politiků, tak hlavně ze strany zahraničních diplomatů. Před jeho zásahem se komise skládala ze tří zahraničních a dvou afghánských komisařů. Prezident ale pod záminkou takzvané afghanizace voleb vytlačil z rozhodování o obsazení komise jak afghánskou Nezávislou komisi pro lidská práva, tak zástupce OSN.
Jak připomínají newyorkské Timesy, kvůli prosazení volebního dekretu dokonce zrušili američtí státní úředníci plánovanou Karzáího cestu do Washingtonu. Vztahy obou zemí se ale oficiálně normalizovaly po Obamově návštěvě Kábulu tento týden a oba politikové znovu potvrdili, že další jednání povedou na americké půdě.
Odmítnutí prezidentského dekretu afghánským parlamentem vyvolalo řadu pozitivních reakcí. Peter Lepsch, který byl členem volební komise pro rok 2009, se nechal slyšet, že „…tento den je šťastným dnem afghánské demokracie.“
Afghánská poslankyně Šukría Barakzaíová je ale zdrženlivější a myslí si, že „…za vzácnou shodou poslanců byly i jiné důvody než touha po transparentnějších volbách“. Podle Barakzaiové se poslanci snažili spíše o zviditelnění, protože podle nového pravidla musí posbírat alespoň tisíc podpisů od občanů, aby mohli v nadcházejících volbách vůbec kandidovat. Využili tak upadající popularity Hamida Karzáího, který je nyní mimo jiné kritizován za ukvapený postup při uzavírání mírové smlouvy s povstalci z islamistické skupiny Hizba Islamí.
V hlavním informační proudu překrylo hlasování parlamentu na moment zprávy o chystající se masivní ofenzivě mezinárodních sil na jihu Afghánistánu. Ta má být reakcí na posílení vlivu Tálibánu v oblasti kolem pákistánské hranice. Americké a afghánské složky se nyní snaží zajistit okolí města Kandahár, které je hlavní baštou povstalců, aby umožnili silám USA a NATO podniknout útok na město.
Admirál americké armády Mike Mullen označil kandahárskou ofenzívu za základní kámen boje proti Tálibánu. Podle deníku The Telegraph je tento moment nejen stěžejním bodem boje s povstalci, ale také přímým testem Obamovy nové afghánské politiky.
Další informace:
The Guardian Hamid Karzai's election decree overturned by Afghanistan parliament
AFP Kandahar campaign is 'cornerstone' of Afghan war: Mullen
The Telegraph Afghanistan: Nato to Launch Kandahar Assault in June
The New York TImes Afghan Leader is Seen to Flout Influence of U.S.