Bělobrádek zůstává, Zaorálek a Filip končí
Redakce DRAndrej Babiš v pátek oznámil, že se pokusí sestavit menšinovou vládu politického hnutí ANO a že do ní bude nominovat také nestranické odborníky. Levicové strany si volily vedení svých poslaneckých klubů. KSČM čeká mimořádný sjezd.
Celostátní konference KDU-ČSL podpořila v pátek večer Pavla Bělobrádka ve funkci předsedy strany a schválila návrh stranického vedení na odchod křesťanských demokratů do opozice. Bělobrádek dal svou funkci k disposici po volbách, ve kterých oproti výsledku z před čtyř let lidovci ztratili jedno procento hlasů a padesát tisíc voličů. Pro Bělobrádkovo setrvání ve funkci bylo šestapadesát členů celostátní konference, proti třináct a čtyři hlasy byly neplatné.
„Jsme připraveni být konstruktivní opozicí. Myslím si, že kdyby vznikla vláda na nějakém jiném formátu, například polopolitická nebo úřednická, tak je to věc k diskusi, nicméně v okamžiku, kdy bude jmenován, jak deklaroval pan prezident, Andrej Babiš, tak my odcházíme do opozice,“ dodal k věci předseda strany Pavel Bělobrádek. Podle něj čeká lidovce v následujícím roce nejvýše programový sjezd nebo série programových konferencí. Strana se chce soustředit na úspěch v komunálních volbách na podzim 2018 a v evropských volbách v létě následujícího roku.
Změny ve vedení čekají i Komunistickou stranu Čech a Moravy. Místo předsedy poslaneckého klubu sice obhájil vysočinský poslanec Pavel Kováčik, po dvanácti letech ve funkci ale oznámil svůj konec ve funkci předsedy komunistické strany právník Vojtěch Filip. KSČM tak v dubnu 2018 čeká mimořádný sjezd, na kterém bude volit nové vedení. Zatím poslední, devátý sjezd KSČM se konal v květnu 2016 v Praze, ten nový se bude tedy konat přibližně v polovině mandátu stávajícího vedení.
Filip v pátek oznámil, že se nebude ucházet o funkci předsedy strany a svou podporu některému z kandidátů případně oznámí. Zájem o funkci předsedy KSČM oznámil ideolog komunistických konzervativců a místopředseda strany Josef Skála, který je také prvním náhradníkem na pražské sněmovní kandidátce strany. Podle Filipa KSČM nevstoupí do koalice s politickým hnutím ANO a nepodpoří vládu politického hnutí ANO.
Změny v ČSSD, strana opozici
Poprvé se v pátek sešel poslanecký klub České strany sociálně demokratické. Strana, která ve volbách ztratila pětatřicet mandátů si do čela svého patnáctihlavého poslaneckého klubu zvolila končícího ministra pro lidská práva a pardubického poslance Jana Chvojku. Na post místopředsedy poslanecké sněmovny chce ČSSD nominovat dosavadního předsedu dolní komory a středočeského poslance Jana Hamáčka. Sociální demokraté mají podle Chvojky zájem na vedení některého ze sněmovních výborů. Mělo by jít o výbor sociální, zdravotní, pro bezpečnost, obranu nebo výbor zahraniční.
Volební lídr ČSSD a končící ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek v pátek zopakoval, že nemá v úmyslu se na dubnovém mimořádném sjezdu strany ucházet o funkci ve vedení sociální demokracie. Zaorálek zároveň odmítl podporu ČSSD vládě politického hnutí ANO i v pátek Andrejem Babišem navrženému menšinovému kabinetu jeho strany. Podle Zaorálka by menšinová vláda, která by získala ve Sněmovně důvěru, byla vládou se skrytou nebo otevřenou podporou a byla by velmi nestabilní.