OSN znovu prozkoumá vztah mezi masem a klimatickými změnami
Petr SalamonStarší podkladové materiály, které se zabývaly produkcí skleníkových plynů v důsledku zpracování masa, nejsou úplné. Shodli se na tom jejich kritikové i autoři. OSN proto připraví novou analýzu.
Odborníci Organizace spojených národů pracují na nové analýze důsledků konzumace masa na změny klimatu. Podnětem k tomu byly některé stížnosti kritiků, podle kterých byl tento vliv v dřívějších studiích zveličován.
Studie, podle které výroba masa způsobuje až osmnáct procent světových emisí, důkladně zanalyzovala dopad různých součástí tohoto potravinářského odvětví, až na přepravu. Tam si studie vystačila pouze s údaji, které nabídl Mezinárodní klimatologický panel IPCC.
Mezi lidmi, kteří na chybu upozornili, byl Frank Mitloehner z Kalifornské university v Davisu. „Tato pokřivená analýza je klasickou ukázkou míchání jablek s hruškami, pouze mate řešení problémů, řekl Mitloehner podle BBC.
Jeho kritiku uznal i jeden z autorů studie OSN, Pierre Gerber. „Musím přiznat, že má pravdu — všechno jsme promítli do produkce emisí z výroby masa, až na dopravu,“ uvedl Gerber. „Zbytek zprávy podle mne ale ohrožený není.“
Odborníci OSN proto v reakci na kritiku začali zpracovávat novou analýzu, v níž chtějí problém kalkulace vlivu přepravy vyřešit lépe. Měla by být dokončena do letošního prosince a má zahrnout i porovnání mezi různými způsoby výživy, tedy například mezi jedením masa a naprostým vegetariánstvím.
Mitloehner se domnívá, že nizší konzumace masa bude mít pravděpodobně mírnější důsledky, než uvádí zpráva. „Chytřejší chov zvířat ... vyprodukuje ještě méně emisí než jeho útlum,“ řekl Mitloehner na setkání Americké společnosti pro Chemii v San Franciscu. Podle něj dokonce snížené množství snědených potravin ze zvířat prohloubí bídu v rozvojových zemích.
Pokud by toto potravinářské odvětví skutečně stálo za osmnácti procenty globálních emisí skleníkových plynů, předčilo by i i automobilový průmysl. Proto dřívější studii využívali propagátoři vegetariánství, mezi nimi i Paul McCartney. Na jejich stranu se přidal dokonce i předseda IPCC Rádžendra Pačaurí.
Podle BBC někteří jiní akademici zdůraznili, že maso je důležitým zdrojem proteinů v některých oblastech, kde je pouze malé množství potravin. A dokonce v suchých oblastech Východní Afriky a na Arktidě, kde nemohou růst rostliny, představuje jedinou možnost výživy.
Další informace:
BBC News UN body to look at meat and climate link