Bývalý předseda pražské židovské obce: Je čas, aby Topolánek skončil
Vratislav DostálMirek Topolánek od svého vstupu do vrcholné politiky mnohokrát vyslovil názory, jež stojí na samém okraji evropské politické tradice. Zcela mimo akceptovatelná měřítka se ocitl nyní svými výroky o křesťanech, homosexuálech a Židech.
Několik týdnů před volbami dostál Mirek Topolánek své neblahé pověsti hulvátského politika, jenž se svou kulturní výbavou diskvalifikuje z veřejného života. Svými výroky na adresu Židů, křesťanů a homosexuálů se stal podle expertů, s nimiž Deník Referendum případ konzultoval, pro ODS přítěží.
V rozhovoru s redaktory magazínu pro homosexuály LUI Mirek Topolánek artikuloval svůj pohled na křesťanství a církev. „Křesťanství je pro mě názor. Prvotní křesťanství bylo bez církve, církev se chopila díky různým liturgickým..., díky oblbování mas, díky brainwashingu totálnímu se zmocnili těch lidí a jejich mozků,“ rozumuje předseda občanských demokratů.
„Církev? To je jen organizace, která se chopila filosofie křesťanství. Rozhodně nedávám rovnítko mezi církev a náboženství," doplnil předseda strany, která se hlásí ke konzervativním idejím.
Religionista Ivan Štampach nespatřuje za Topolánkovými výroky žádnou ideologickou koncepci, ale prostě hloupost. „Nejenom, že se vyjadřuje hulvátsky, avšak především se těmito výroky dostává do rozporu se svým vlastním prostředím, neboť ODS do sebe v roce 1996 pojmula KDS (Křesťansko-demokratickou stranu) a nevím, jak se tyto výroky budou zamlouvat lidem z tohoto křesťanského proudu v ODS,“ říká Ivan Štampach.
Aby toho nebylo málo, Topolánek se neurvale vyjádřil i na adresu premiéra Jana Fischera, jehož v chaotické promluvě označil za Žida, který uhne dřív než gay. Na otázku redaktora, jak by popsal v pěti slovech gaye, Topolánek zauvažoval: „Gustav Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr mám pocit, že uhne. A to ten Fischer prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí s charakterem, to nesouvisí s tím, že je gay.“
Dle Ivana Štampacha za těmito výroky nepochybně je jakýsi antisemitský předsudek, antisemitský pocit, a to navzdory tomu, že se Topolánek vyjádřil banálně, hloupě a zmateně, neboť výrok lze s obtížemi interpretovat.
Podle Lukáše Jelínka je zřejmé, že Topolánek — minimálně intuitivně — implementuje do hlavního pravicového proudu postoje radikálních a okrajových skupin obyvatelstva. „To, jakou politiku ztělesňoval například pár let zpátky Jörg Haider v Rakousku, se nikterak neliší od výroků Mirka Topolánka. Je to produkt tápání a určitě to nemá nic společného s ideovou výbavou politika pro většinového pravicového voliče. Je to kulturní nevýbava,“ myslí si politolog Lukáš Jelínek
Politický filosof Marek Hrubec se domnívá, že předseda ODS svými výroky občas zaplňuje uprázdněné místo po zakázané pravicově extrémistické Dělnické straně. Pokouší se využít voličského potenciálu této strany. „Pokud se xenofobním a rasistickým směrem ubírá malá neparlamentní strana typu Dělnické strany, jedná se o nepříjemný jev, pokud by se ale takto orientovala nejsilnější pravicová strana, znamenalo by to skutečné nebezpečí rozšíření pravicového extremismu do mainstreamové politiky. Toto nebezpečí je silné zejména v době ekonomické a sociální krize, kdy mnozí znejistění občané hledají rychlá řešení a mohou snadno podlehnout vábení populismu jako ve 30. letech za minulé světové hospodářské krize,“ říká Marek Hrubec.
Judaistka a religionistka Věra Tydlitátová si myslí, že Topolánek není antisemita. „On jen nemyslí, on plácá, co mu slina na jazyk přinese, tlachá, chová se jako opilec ve venkovské putyce.“
Bývalý předseda pražské židovské obce Tomáš Jelínek pak v rozhovoru pro Deník Referendum upozornil na podstatný rozpor Topolánkova ideologického vidění světa. „Je nekonzistentní, neboť odrazuje voliče, kteří se sice hlásí k jeho ekonomickým východiskům a principům, avšak odpuzuje je kulturně-společenský kontext jeho ideové výbavy,“ myslí si Tomáš Jelínek.
Jiří Pehe tvrdí, že by občanští demokraté měli svému předsedovi doporučit, aby se věnoval tomu, co umí, tedy politickému hašteření. „Mirek Topolánek je proslulý tím, že komentuje věci, kterým rozumí, i ty, kterým nerozumí, a rád činí výlety do historie. Vždy, když se o to pokusí, skončí to katastrofou. Topolánek je totiž nevzdělaný,“ myslí si politolog Jiří Pehe.
Podle Věry Tydlitátové tak Topolánek znovu prokázal, že se neliší od jiných hulvátských politiků, jimiž je česká veřejná scéna bohužel dost zamořená. „To, co by ve standardní demokracii zlomilo politikovi vaz, je u nás bráno jako projev lidovosti, bodré upřímnosti, nebo dokonce pravdomluvnosti,“ povzdychla si Deníku Referendum expertka na extremismus a zakladatelka Ligy proti antisemitismu Věra Tydlitátová.
Lukáš Jelínek se domnívá, že pro ODS se stává Topolánek přítěží: „Pokud by reprezentoval okrajového a extremistického voliče, nebylo by na jeho výrocích nic podivuhodného, avšak ODS chce hájit zájmy většinového pravicového voliče a je zřejmé, že Topolánkův slovník a myšlenky jsou pro tradičního konzervativního voliče neakceptovatelné,“ řekl Deníku Referendum Lukáš Jelínek.
Také Ivan Štampach se domnívá, že Topolánek „upadá", neboť i v čistě pragmatické rovině jedná proti svým zájmům. „Jako předseda strany nemluví za sebe. Mluví za svou stranu, voliče, veřejnost,“ vysvětluje Ivan Štampach.
Bývalý předseda pražské židovské obce Tomáš Jelínek si v odpovědi na otázku, zda by Topolánek neměl odejít z veřejného života, vystačil se čtyřmi slovy: „Je čas, aby skončil.“
Věra Tydlitátová se v tom s ním shoduje: „I kdyby stokrát nebyl antisemita a nebyl proti křesťanům, z důvodu snížené inteligence by měl odstoupit. Jeho blbost totiž silně poškozuje ODS, ale i důvěru v politiky a v demokracii,“ poznamenala v glose pro Deník Referendum expertka na extremismus a zakladatelka Ligy proti antisemitismu Věra Tydlitátová.