Kongresman Kucinich změnil názor, reformu zdravotnictví podpoří
Anna SedláčkováRebelujícího demokrata jel přesvědčit osobně prezident Obama. Ke schválení návrhu zákona však Obama potřebuje alespoň 216 hlasů, o něž se mezi příznivci i odpůrci reformy stále úporně lobuje.
Kongresman Dennis Kucinich podpoří poslední návrh zdravotnické reformy prezidenta Baracka Obamy. Oznámil to ve středu na tiskové konferenci v Kapitolu. Proti reformě se demokrat z Ohia postavil loni v listopadu, kdy se o ní ve Sněmovně reprezentantů poprvé jednalo, píše pro list Cleveland Plain Dealer Sabrina Eatonová.
„O návrhu zákona mám pochybnosti. Po důkladné diskuzi s prezidentem Obamou, předsedkyní (americké Sněmovny reprezentantů) Nancy Pelosiovou, mou ženou Elizabeth a blízkými přáteli jsem se však rozhodl pro ni hlasovat,“ sdělil Kucinich.
Kucinich doposud protestoval proti tomu, že návrh reformy nedostatečně brání pojišťovnám zneužívat své postavení. Podporoval vládní program Medicare zaručující zdravotní pojištění pro seniory, který chtěl nechat rozšířit na všechny Američany.
I přes několik drobných vylepšení návrhu reformy mohou zdravotní pojišťovny stále využít desítek mezer v zákoně k tomu, aby Američanům odepřely péči nebo jim za ni naúčtovaly horentní sumy, upozorňoval v nedělním vydání ohijského listu Kucinich.
Ve středu však demokratický kongresman uznal, že buď může proti reformě hlasovat z principu, a tím možná zabránit největšímu pokroku v oblasti zdravotního pojištění za několik desítek let, anebo udělat kompromis pro dobro zhruba třiceti miliónů obyvatel Spojených států, kteří by díky reformě mohli pojistku získat.
„Spojitosti mezi chudobou a špatnou zdravotní péčí rozumím,“ poznamenal Kucinich, jenž sám vyrůstal v nemajetné rodině.
Hlasování o reformě, které by mělo proběhnout ještě před Velikonocemi, bude velmi těsné. Opoziční republikáni se demokratické poslance snaží přesvědčit, že zdravotnická reforma přinese politickou zkázu. Ke schválení návrhu demokraté potřebují alespoň 216 hlasů, o které se mezi jeho příznivci i odpůrci úporně lobuje.
Podaří-li se demokratům návrh zákona prosadit, politické důsledky jejich úsilí budou značné, píše pro deník Guardian Tim Fernholz. Veřejnost si zdravotnickou reformu více oblíbí, podobně jako vzrostla popularita programu Medicare, poté co byl v roce 1965 uzákoněn. To demokratům pomůže udržet si většinu i po letošních kongresových volbách.
Dosažením velkého cíle kampaně se navíc Obamovi otevře prostor k tomu, aby pokročil v jednání i v dalších důležitých rezortech, uzavírá Fernholz.
Další informace:
Common Dreams Rep. Dennis Kucinich to Vote 'Yes' on Health Care
The Guardian Republicans in denial over healthcare