Podle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky je za Dusíkovou rezignací nátlak premiéra a ČEZ. Ministru Dusíkovi ale nic nebránilo v tom vydat záporné stanovisko EIA. Podle Jana Beránka stojí za Dusíkovou rezignací nedostatek odvahy.
Odstupující ministr životního prostředí Jan Dusík uvedl, že jej k rezignaci přiměl silný tlak podnikatelské lobby. „Vnímal jsem i tlak lobbystických skupin. Proto jsem zvolil verzi mezinárodního posouzení," vysvětlil Dusík svůj postoj k modernizaci Prunéřova v pořadu ČT Události, komentáře.
„Pan premiér ho požádal o to, aby rozhodl ihned, a to důrazně. A pokud ministr vidí, že nemá prostor pro to, aby dál takové záležitosti řešil, tak prostě rezignuje,“ obhajoval svého ministra Liška v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Liška, ani Dusík ale nevysvětlili, proč ministr nevydal negativní stanovisko. Jan Rovenský z Greenpeace sice Dusíkovu rezignaci pochválil, ale včera Deníku Referendum řekl, že by udělal lépe, kdyby vydal negativní stanovisko. Rozhodnutí bylo v kompetenci ministra životního prostředí a nevyžaduje premiérovu kontrasignaci.
Jan Beránek, energetický expert a bývalý předseda Strany zelených se přímo pozastavil nad tím, jak se z Dusíka nyní dělá zásadový člověk. „Tím by snad byl, kdyby vydal záporné stanovisko, ne?“ řekl Beránek. Ve skutečnosti se podle něj jedná o projev nedostatku odvahy: „Co je to za hrdinu, když nedokáže rozhodnout ani v tak úplně jasné věci?“
Jan Beránek kritizuje i sám požadavek modernizace Prunéřova II: „Ministr Dusík měl samozřejmě vydat záporné stanovisko: produkce Prunéřova vůbec není potřeba, ČEZ tam spaluje uhlí jen kvůli ziskům a vývozům elektřiny. Diskuse o tom, jestli má být účinnost 40 % podle návrhu ČEZ, nebo 42 % podle požadavku ministerstva, je jednak směšná, jednak se vůbec nedotýká podstaty problému: totiž, že je třeba podstatně omezit spalování uhlí.“
Jana Dusíka naopak pochválila po jeho rezignaci ODS: Podle prvního místopředsedy ODS a stínového ministra životního prostředí Davida Vodrážky byl Jan Dusík dobrým ministrem. „Očekáváme, že nyní zelení navrhnou nového kandidáta. Pokud tak neučiní, je ODS připravena jednat o novém ministrovi životního prostředí s premiérem Janem Fischerem," uvedl v tiskové zprávě Vodrážka.
Sociální demokraté naopak považují ministrovo jednání za zkratkovité. Kvůli zlepšení životního prostředí v Ústeckém kraji požadují co možná nejrychlejší modernizaci Prunéřova. „ČSSD zároveň předpokládá, že rezignace ministra Dusíka povede k urychlené modernizaci elektrárny,“ uvedlo k tomu vedení strany.
Stínová ministryně životního prostředí KSČM Kateřina Konečná pak Dusíkův odchod označila za útěk před problémy a upozornila, že v současné době je ministerstvo prakticky bez vedení, protože nemá ani prvního náměstka.
Další informace:
Tyden.cz Dusík: Cítil jsem tlak podnikatelské sféry
Ihned.cz Liška: Postoj premiéra Fischer prospívá jedině ČEZu