Poslanci přehlasovali Klause
Jan MiesslerDíky úternímu hlasování Poslanecké sněmovny novela o vlivech na životní prostředí platí. Měla by učinit posuzování vlivů na životní prostředí otevřenějším a transparentnějším.
Jeden měsíc a několik dní vydrželo Klausovo veto novele zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Přestože podle prezidenta novela „stojí proti zájmům většiny občanů a ve svém důsledku nepřispěje ani k zamýšlenému zvýšení kvality ochrany životního prostředí“, celkem 117 poslanců napříč politických spektrem Klausovo veto shodilo ze stolu. Klausovo veto podpořilo pouze 24 poslanců, zejména z klubů ODS a ČSSD.
Klausovi se nelíbilo především to, že novela rozšiřuje okruh lidí, kteří se mohou k věci vyjádřit. „Tato změna představuje nepřijatelný průlom do dosavadní koncepce soudnictví. (...) Možnost soudního přezkumu závěrečného stanoviska budou mít nově i jiné subjekty než jen účastníci daného správního řízení,“ napsal Klaus ve zdůvodnění svého veta s tím, že by ještě zkomplikoval už nyní zdlouhavý proces povolování „nových významných a potřebných staveb“, za něž pokládá například dostavbu Temelína. Nelíbil se mu ani zrychlený průběh projednávání novely ve Sněmovně.
Reakce ekologů na přehlasování veta jsou pozitivní. „Zvítězil zdravý rozum a práva občanů. Jsme rádi, že si poslanci uvědomují potřebu transparentního postupu při posuzování významných staveb, které mohou negativně ovlivnit životní prostředí,“ uvedl Vratislav Vozník z Hnutí Duha. Zákon by podle něj měl vést k lepší ochraně životního prostředí.
„Je dobře, že poslanci zřejmě pod hrozbou obrovských finančních sankcí Evropské komise přehlasovali zamítavé rozhodnutí prezidenta s jeho demagogickými důvody,“ komentoval rozhodnutí poslanců předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Zároveň však upozornil, že ani současná novela není ideální: „Zásadním nedostatkem novely je to, že nelze podat samostatnou žalobu ihned po vydání stanoviska, ale je nutné počkat třeba několik let, až bude vydáno územní rozhodnutí.“ Další problém vidí Patrik v tom, že se novela týká pouze právnických, ale nikoliv už fyzických osob, a tím je stále v rozporu s evropskou legislativou. „Je proto nutné udělat další novelu. Hrozba sankcí proti ČR může stále trvat,“ uzavírá Patrik.
Proti Klausovu vetu hlasovali poslanci Strany zelených, KSČM, KDU-ČSL, někteří poslanci ODS a ČSSD a nezařazení Věra Jakoubková, Olga Zubová, Evžen Snítilý, Miroslav Kalousek a Jan Husák. Řada poslanců se zdržela, mezi nimi například Jiří Paroubek (ČSSD). Pro odmítnutí novely hlasovali někteří poslanci ODS a ČSSD, Petr Braný z KSČM a nezařazení Miloš Melčák, Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Juraj Raninec.
Zaznělo ve Sněmovně:
Jan Bürgermeister (ODS, proti novele):
„Tento zákon není vůbec domyšlen, je velkou hrozbou pro každého budoucího investora v této zemi a může mít vážný důsledek pro chování bank při projednávání úvěrů. To tak zvyšuje riziko pro banky, že je možné, že to bude mít katastrofální důsledek pro stavební rozvoj, až se vymotáme z krize a začne nový stavební boom. Já před tím velmi vážně varuji!“
Vlastimil Aubrecht (ČSSD, proti novele):
„Byla tím ztížena, zdražena a časově neúnosně prodražena především dostavba Temelína, úložišť radioaktivního odpadu a nezbytných dálnic. Potřebný, ale zbytečně nesmírně komplikovaný zákon o posuzování vlivů na životní prostředí bývá již dnes časově nepřekonatelnou překážkou trvající řadu let pro výstavbu nových v celospolečenském zájmu významným staveb.“
Kateřina Konečná (KSČM, pro novelu):
„Jestliže to neschválíme, může se nám stát, že se zablokují aktivity v oblasti budování infrastruktury našich měst a obcí, a to ve všech případech, kdy se počítá s využitím fondů EU. Pokud bude Parlament ČR příčinou tohoto zablokování, zkomplikujeme život milionům občanům České republiky."
Další informace:
PSP: Výsledky hlasování
Klaus.cz: Prezident vetoval zákon o posuzování vlivů na životní prostředí
Novinky.cz: Sněmovna přehlasovala Klausovo veto k zákonu o ekologii