Lotyši si připomněli památku jednotek SS
Petr SalamonDva tisíce Lotyšů vzdalo čest jednotkám SS s odůvodněním, že Stalin způsobil mnohem více škody než Hitler. Protestovaly světové židovské organizace i ruská menšina. Průvod podporovala také strana, s níž spolupracuje ODS.
Tisíce lidí včera uctily památku lotyšských příslušníků jednotek Wafen-SS, kteří během druhé světové války bojovali proti Rusku. Podle mnoha místních lidí byl tehdy Stalin mnohem větším zlem než Hitler. „Patnáct set lidí si dneska připomnělo veterány SS modlitbami, průvody, písněmi a slzami, vlajkami a protesty,“ napsal redaktor deníku Guardian Ian Traynor.
Více než tři sta pamětníků druhé světové války a víc než tisíc jejich příznivců putovalo od osm set let starého lutheránského kostela ve staré Rize k Památníku svobody. Na něj položili bílé růže na počest 140 tisíc mužů z lotyšské legie, kteří jako příslušníci dvou divizí Wafen-SS bojovali od roku 1943 proti Rudé armádě. Během průvodu lidé zpívali staré válečné písně.
Velké skupiny demonstrantů, z nichž většina pocházela z ruského etnika, provolávaly proti účastníkům hesla „Hanba vám,“ a „Na co jste hrdí?“. Ve srovnání s počtem účastníků průvodu ale byli v menšině.
Němci a Rusové se během války v nadvládě nad Lotyšskem střídali. Země byla v roce 1940 obsazena Ruskem, v roce 1941 ji získalo Německo a v roce 1944 její území vybojovali zpátky Rusové. „Němci se k nám chovali mnohem více lidsky. Považovali nás za lidi,“ řekl válečný veterán Aivars Ozols.
Podobný názor jako Ozols mají i mnozí další občané všech tří balkánských států. Oficiálně jej hájí také lotyšská Strana vlasti a svobody, která v Evropském parlamentu vstoupila do nové frakce euroskeptické pravice spolu s českou ODS i britskými konzervativci. Lotyšská extrémně pravicová strana navíc část průvodu organizovala.
Podle Efraima Zuroffa, předsedy Centra Simona Wiesenthala a známého lovce nacistů, „si tito lidé mysleli, že bojují za Lotyšsko. Z jejich služeb a odvahy však ve skutečnosti těžilo zejména nacistické Německo.“ Jeho stanovisko podporují i mezinárodní židovské organizace.
Během války zahynulo v plynových komorách až sedmdesát tisíc lotyšských Židů. Masových vražd se prý účastnili také někteří místní lidé. „Je pravda, že se Lotyši účastnili vražd Židů,“ řekl místní režisér Vilis Daudzins, který o historických událostech natočil film. „Ale častější je mezi lidmi pocit, že jsme byli oběťmi. Jsou věci, o kterých neradi mluvíme,“ dodal Daudzins pro britský list Independent.
Další informace:
The Guardian Patriots or Nazi collaborators? Latvians march to commemorate SS veterans
The Independent Thousands pay tribute to Latvia's fallen Nazi troops