Evropský parlament podpořil snahy o jaderné odzbrojení
Petr JedličkaPo pěti evropských vládách a administrativě Baracka Obamy se pro snížení počtu nukleárních zbraní ve státech NATO vyslovila i štrasburská sněmovna. Vadí jí zejména taktické střely rozmístěné v Evropě.
Za „anachronismus“ označil Evropský parlament (EP) taktické jaderné zbraně, rozmístěné na území států NATO v Evropě. Učinil tak v rezoluci schválené na plenárním zasedání, jež včera večer skončilo ve Štrasburku.
V rezoluci se dále píše: „(Evropský parlament) požaduje vytvoření bezjaderných zón jako pozitivní krok k vybudování světa bez jaderných zbraní; zastává v tomto ohledu názor, že bezjaderná zóna na Blízkém východě má zásadní význam pro dosažení trvalého a všeobecného míru v této oblasti; poukazuje na to, že stažení všech taktických hlavic v Evropě by zatím mohlo vytvořit precedens pro další jaderné odzbrojení.“
Podle komentářů ve světovém tisku nemá rezoluce Evropského parlamentu přílišnou mezinárodní váhu. V kontextu s výzvou, již na počátku března zaslalo pět států NATO generálnímu tajemníkovi Aliance, a v souvislosti s rusko-americkými rozhovory o snížení počtu strategických zbraní, které se právě vedou v Ženevě, však rezoluce přináší další impulz k posunu v jaderném odzbrojování, o němž by se mělo jednat 22. a 23. dubna na schůzce ministrů zahraničí NATO v Estonsku a po té na velké květnové konferenci o přepracování Dohody o nešíření jaderných zbraní (NPT) ve Washingtonu.
Další informace:
Usnesení Evropského parlamentu o Smlouvě o nešíření jaderných zbraní