Kopicová zrušila místa tří náměstků a pozastavuje operační programy
Dušan RadovanovičMinisterstvo změny oficiálně zdůvodňuje potřebou úsporných opatřeních, podle dobře informovaných zdrojů se však v pozadí mohou stát politické tlaky a snaha ovlivnit některé dotace.
Ministryně školství Miroslava Kopicová zrušila posty tří svých náměstků. Podle ministryně je důvodem snaha o úsporná opatření a zeštíhlení úřadu. O posty přišli Klára Laurenčíková (SZ), která měla na starosti sociální problematiku a Jindřich Kitzberger (nestr.), jenž měl vedl všeobecné a odborné vzdělávání. V dubnu navíc dojde ke zrušení skupiny pro strategii reformy vzdělávací soustavy vedenou náměstkyní Janou Matesovou.
Pochybnosti vzbuzuje především zrušení postu Laurenčíkové a její šesté skupiny. Ta měla na programu především záležitosti spojené s problematikou menšin a romských dětí. Kvůli současnému neuspokojivému stavu přitom kritizuje Českou republiku i řada zahraničních organizací.
Podle ministryně Miroslavy Kopicové však ministerstvo menšinovou problematiku ignorovat nebude. „To neznamená, že úkoly, na kterých pracovala zrušená skupina, zůstanou nedokončeny. Žádné z těchto témat samozřejmě neopouštíme, právě naopak. Zrušením samostatné skupiny však ministerstvo významně ušetří,“ uvedla Kopicová.
Podle ministryně nikdo ze skupiny nebude propuštěn, mění se pouze její název a Laurenčíková jí dál bude šéfovat z pozice ředitelky. „Zrušením postu náměstka ušetří ministerstvu až dva miliony korun. To jsou finance například za auto, kancelářský provoz a podobně,“ tvrdil Deníku Referendum Ondřej Gabriel z odboru vnějších vztahů a komunikace MŠMT.
Bývalý ministr Liška rozhodnutí ministryně nechápe. „Skupinu pro sociální programy ve školství jsem zřídil jako reakci na nesmírně bolavé místo českého vzdělávání, kterým je nejen diskriminace dětí ze sociálně slabých rodin (především romských) a současně absolutně nefungujícím systémem péče o děti ve výchovných ústavech. Zrušením skupiny se vracíme o několik let zpět," prohlásil Liška.
Kopicová přitom po svém nástupu slíbila, že žádné změny na klíčových postech neprovede. V médiích se však spekuluje o politickém tlaku. Namísto nestraníka Jindřicha Kitzbergra totiž přijde na post náměstka Petr Špirhanzl z ČSSD. Špirhanzl bude mít na starosti všeobecné, odborné a další vzdělávání. V médiích se však spekuluje o tom, že byl Špirhanzl jmenován výměnou za to, že ČSSD nebude mít výhrady ke státním maturitám.
Podle zdroje Deníku Referendum navíc může výměna náměstků souviset se snahou ministryně v tichosti zastavit některé projekty a programy. To se týká například výzvy 14 operačního programu vzdělání pro konkurenceschopnost.
Přestože ministerstvo již projekt vyhodnotilo a dokonce informovalo úspěšné organizace, byla náhle celá akce z rozhodnutí ministryně zastavena. Informaci Deníku Referendum potvrdil i Ondřej Gabriel. „V současné době se na pokyn paní ministryně přezkoumávají kritéria hodnocení,“ uvedl Gabriel.
Pochybnosti vzbuzuje také rozdělování peněz v případě národního programu ve školství. Ve výběrovém řízení, kde byla řada projektů odmítnuta, dostalo například Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska dotaci ve výši šestnácti milionů na projekt s názvem Jak se přepisují dějiny. Naprostá většina ostatních projektů přitom obdržela dotace v řádech desítek a stovek tisíců.
Další informace:
Lidovky.cz Kopicová zrušila místa tří náměstků. Ve hře mohou být státní maturity