Maďarsko: Fidesz vytěsňuje malé strany z voleb
Petr JedličkaNejsilnější opoziční strana a téměř jistý vítěz voleb využívá specifik maďarského politického systému, aby znemožnila menším konkurentům kandidovat.
Svaz mladých demokratů - Maďarská občanská unie (Fidesz) se podle maďarského tisku snaží vytěsnit menší politické strany z volebního klání. Využívá k tomu takzvaných doporučenek — jednoho ze specifik maďarského volebního systému. Podle pozorovatelů si tím chce zajistit absolutní většinu v parlamentu.
Doporučenka je lístek, na který uvede každý občan s volebním právem jméno strany a kandidáta, které chce podpořit. Aby mohla být některá ze stran připuštěna k prvnímu kolu voleb, musí sesbírat v každém z obvodů, do kterého hodlá nasadit kandidáty, nejméně 750 takovýchto doporučenek. Maďarský volební systém se tak brání před kandidaturou stran, které nemají reálnou podporu.
Každý volič může však vyplnit pouze jednu doporučenku. A právě toho se rozhodl Fidesz využít: v průběhu týdne jeho představitelé oznámili, že již sesbírali přes dva miliony lístků. K tomu, aby se jeho kandidáti mohli zúčastnit voleb v každém obvodě, by přitom Fideszu stačilo pouhých 150 tisíc. Podle maďarského tisku se tak nejsilnější opoziční stana snaží jednoznačně potlačit menší konkurenty.
„Tato mentalita je vlastně ničením pluralitního systému, snaha připravit menší i o šanci se na volbách byť jen podílet,“ okomentoval záležitost Pál Dragon z Maďarského demokratického fóra (MDF) pro MTI.
Právě Dragonovo MDF je jako nejsilnější z malých stran ohroženo strategií Fideszu nejvíce. V čele kandidátky MDF stojí pravicový ekonom Lajos Bokros, který dle slovenského deníku SME jako jediný předložil program konkrétních ekonomických reforem. Zřejmě i proto je pro Fidesz nepohodlný, jelikož program nejsilnější opoziční strany zůstává v čase vrcholící předvolební kampaně stále obecný, dovozuje SME.
Fidesz má volební vítězství téměř jisté. Potřebuje však každý hlas, aby nemusel sestavovat koalici s fašizujícím Jobbikem. Kromě Fideszu a zřejmě i Jobbiku se do parlamentu určitě dostane už jen Maďarská socialistická strana (MSZP). Tu během osmiletého vládnutí Fidesz nepřetržitě kritizoval, a tak je jejich koalice velmi nepravděpodobná.
Z malých stran má kromě Bokrosova MDF teoretickou šanci na překročení pětiprocentní hranice ještě nová zelená strana Může být jiná Politika (LMP). Politikové z Aliance svobodných demokratů — Maďarské liberální strany (SZDSZ), která po většinu minulých let podporovala MSZP, letos kandidují jenom na listině MDF.
V Maďarsku se volí do jednokomorového parlamentu ve dvou kolech, pokaždé jiným systémem. První kolo se uskuteční 11. dubna, druhé o čtrnáct dní později.
Další informace:
The Budapest Times To stand down or not to stand down?
Politics.hu Fidesz collects two million candidate petition slips
SME.sk Fidesz bráni malým stranám ísť do volieb