Američtí vojáci opouštějí Haiti, chváleni i napadáni
Anna SedláčkováNa Haiti vzrůstají obavy, že po odchodu amerických vojáků svět na ostrov zapomene. Do konce týdne jich z Haiti odejde přes dvanáct tisíc.
Z Haiti odjíždějí tisíce amerických vojáků, kteří v zemi po lednovém zemětřesení pomáhali s opravami a zajištěním bezpečnosti. Z původních dvaceti tisíc vojáků jich Pentagon ponechá na ostrově a na lodích při pobřeží koncem týdne necelých osm tisíc. „Úkol jsme do značné míry splnili,“ uvedl velitel haitské mise generál Douglas Fraser pro list Guardian.
Mnozí Haiťané si však tak jistí nejsou. Obávají se, že stažení vojsk svědčí o slábnoucí mezinárodní podpoře a že vojáci OSN a haitská policie budou mít s udržením pořádku potíže. „Byla bych ráda, kdyby američtí vojáci na Haiti zůstali, dokud chod země neobnoví a dokud se každý nebude moci vrátit do svého domova,“ řekla Marjorie Louisová, sedmadvacetiletá matka žijící v provizorním táboře zbudovaném na národním stadionu.
Souhlasí s ní i další rodina, která přebývá pod nepromokavou plachtou v jiném táboře. „Měli by tu zůstat, zatím si vedli dobře. Kdyby mělo záležet na naší vládě, žádné pomoci by se nám nedostalo,“ myslí si pětatřicetiletý Lesly Pierre.
Zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály poničilo haitskou metropoli Port-au-Prince, zabilo více než dvě stě tisíc lidí a bez střechy nad hlavou zanechalo dalších 1,2 milionu Haiťanů. Americká armáda řídila provoz přístavů a letišť, vojáci se starali také o distribuci humanitární pomoci.
Některé humanitární organizace jako například Lékaři bez hranic si ovšem stěžovaly, že vojenské lety letiště zablokovaly a odklonily civilní leteckou dopravu do sousední Dominikánské republiky. Podle francouzských a italských činitelů si Američané na Haiti počínali nešikovně a arogantně. Venezuelský prezident Hugo Chávez a jeho bývalý kubánský protějšek Fidel Castro zase americké jednotky obvinili z toho, že karibský ostrov pod záminkou humanitární pomoci okupují, píše pro deník Guardian latinskoamerický korespondent Rory Carroll.
Situace na Haiti zůstává potencionálně nestabilní, nedostatek jídla a hygienické podmínky by se v současném období dešťů mohly ještě zhoršit. Dav lidí minulý pátek vyraboval konvoj OSN s potravinami. Je otázkou, zda haitští policisté a deset tisíc vojáků OSN dokáží vyplnit mezeru po stahujících se amerických vojenských silách.
Haiťanům nyní nejvíce pomohou potraviny, čistá voda a adekvátní přístřeší. „Jakmile budou zajištěny základní potřeby, s bezpečností nebude problém. Vojenská přítomnost na Haiti je finančně náročná. Radši bychom ty peníze viděli zaměřené přímo na potřeby zdejších obyvatel,“ upřesnil vedoucí haitské pobočky agentury Křesťanská pomoc Prospery Raymond.
Další informace:
The Guardian US troops withdrawing from Haiti