V pozadí nigerijských náboženských pogromů jde spíš o půdu
Lukáš HorákPři víkendových útocích na křesťanské vesnice v Nigérii zahynulo přes pět set lidí. Podle pozorovatelů jde především o půdu. Byla vyhlášena vojenská pohotovost, napětí ale trvá.
V noci ze soboty na neděli byl v Nigérii spáchán další ze série náboženských pogromů. Skupiny pastevců islámského vyznání vtrhly do vesnice Dogo Nahawa a několika sídel v okolí města Jos. Dle svědků nejprve vyhnaly obyvatelstvo z domů a následně povraždily.
„Přišli okolo třetí ráno a začali střílet do vzduchu,“ uvedl pro média Peter Jang, jeden z vesničanů. „Střelba měla vyhnat lidi z jejich domů, a kdokoli vyšel ven, zaútočili na něj mačetami.“
Zpravodajské agentury uvádějí přes pět set obětí. Z velké části jde o ženy a děti.
„Vojáci hlídkují v celé oblasti, všude už je klid. Očekáváme pět stovek mrtvých, ale myslím, že by to mohlo být i víc," upřesnil situaci vládní úředník Gregory Yenlong pro list Guardian.
Podle BBC zůstávají na ulicích stále hromady těl. Dle dalších informací bylo i několik lidí upáleno, jiní museli utéct, když jim útočníci strhli domy.
Dle místních zdravotníků, které oslovil Guardian, jsou včerejší útoky odvetou za lednové střety, při nichž bylo v okolí města Jos zabito na tři sta lidí. Většina z nich byla muslimského vyznání.
Násilné třenice mezi křesťanskými a muslimskými skupinami trvají v Nigérii řadu let. Součty zabitých stoupají do tisíců. Podle některých názorů stojí za nevraživostí náboženský fundamentalismus. Dle četnějších výkladů je v pozadí spor o půdu, respektive území.
Muslimové ze severu Nigérie jsou často nomádi živící se pastevectvím. Křesťané z jihu jsou zemědělci. Populační růst nutí pastevce, kterých je dnes patnáct milionů, více kočovat. Zemědělci mají zase sklon spontánně rozšiřovat svoje hospodářství. Spory o půdu a stavební parcely pak přerůstají v potyčky a boje, v poslední době až v pogromy.
Podle analýzy Guardianu i BBC není východisko ze situace snadné. Vláda se snaží nomádům přidělovat dosud neobsazená území, těch je však nyní už nedostatek. Současný nigerijský prezident Umaru Yar'Adua je navíc dlouhodobě nemocen a jeho zástupce Goodluck Jonathan nemá dostatečnou autoritu.
V Nigérii je nyní vyhlášena vojenská pohotovost, v oblasti masakru hlídkují jednotky. Napětí mezi znesvářenými skupinami nicméně trvá.
Více inofrmací:
The Guardian Hundreds dead as more religious violence hits Nigeria
BBC Nigeria ethnic violence 'leaves hundreds dead'