Sportovní disciplína hodná podpory sociální demokracie
Lukáš KrausJiří Paroubek dnes Martině Sáblíkové k MDŽ slíbil vybudovat infrastrukturu u nové haly. K jeho zájmu o sport mu připomínáme závazek v disciplíně parlamentní štafeta, který by si měla ČSSD vzít za svůj.
Vítám vás u přímého přenosu závodu žen v parlamentní štafetě, který se jede u příležitosti Mezinárodního dne žen. Počasí závodnicím přeje. Koridory jsou upravené a celkové podmínky jsou na slušné úrovni.
Na letošním mezičase v prestižním klání se Česká republika nachází na 78. pozici a jede na ubohých 15,5 %. Bohužel, i závodnice z exotických zemí, které se v České republice berou často s opovržením, předbíhají naše závodnice o celé kilometry.
Na 66. místě nám ukazuje záda Súdán, který má zhoršené tréninkové podmínky vleklým a krvavým válečným konfliktem, ve kterém jsou ženy masivně znásilňovány. Přesto jedou jejich závodnice alespoň na 18,9 %. V Evropě naše závodnice nestačí bohužel ani na Albánii, která je o dvě místa před námi a naše ztráta činí téměř 1 %.
Ale takové Tunisko se na rozdíl od nás drží v hlavním balíku s krásnými 27,6 %. I Bangladéš je před námi na 67. pozici. Zezadu na nás mocně dotírá Burkina Faso. Kambodža na 56. pozici je v nedohlednu.
Bratrské Slovensko jede mnohem lépe, i když to také není žádná sláva, ale při podobném tréninkovém zázemí a totožných podmínkách nad námi vedou o 2,5 %. Bulharsko, které Česká republika zobrazila v rámci oslazování Evropě jako turecký záchod, se dostalo přes 20 % a nedělá tak zásadní ostudu barvám EU jako my.
Naše závodnice si vůbec nepomáhají. Zdá se, že diskutují na trati o strategii a nadále se propadají. Nikdo jim nepomáhá. V rukou totiž drží děti, které nemají školky a už vůbec ne jesle. Jsou platově diskriminované, a tak chápu, že se moc nechce zvýšit tempo. Hádat se o peníze je pod jejich úroveň a nemají tak tvrdé lokty.
A tak o deset procent před námi se drží i tandem Irák a Vietnam. Čelo závodu, který nám rozhodně neudělá radost, je v nedohlednu. Mezi klasické favority, jimiž jsou skandinávské země, se vklínila Kuba, která si drží čtvrtou pozici se 43,2 %.
První místo si drží Rwanda s 56,3 %, kde povinná kvóta jedné třetiny žen v parlamentu je součástí reakcí na hrůzostrašnou genocidu. Švédsko se drží na druhém a na třetí místo se propracovala Jihoafrická republika díky Mandelově zásadě sestavovat kandidátky zipovým způsobem.
Další v pořadí v první desítce je Kuba, Island, Nizozemí, Finsko, Norsko, Mosambik a Angola. Od našich závodnic se bezesporu nečekal zázrak, ale takto špatný výsledek v tak důležité sportovní disciplíně volá po politickém řešení.
Jiří Paroubek dnes slíbil k MDŽ nejlepší české olympioničce infrastrukturu k nové hale, ale možná by měl i závodnicím v parlamentní štafetě slíbit kvóty, abychom se nemuseli učit, jak se dostat do první padesátky třeba ve Spojených arabských emirátech.
Celkové výsledky naleznete zde.