Lídři britských stran půjdou nově v kampani do televizních debat
Anna SedláčkováLabouristé, konzervativci a liberálové se v Británii poprvé v historii domluvili, že jejich kandidáti před volbami vystoupí společně v televizních debatách. Tématy třech diskusí budou domácí politika, zahraničí a ekonomika.
Výsledek voleb do britského parlamentu mohou poprvé v historii ostrovní monarchie ovlivnit tři devadesátiminutové přenosy televizních debat, ve kterých publikum bude mít možnost pokládat Gordonu Brownovi, Davidu Cameronovi a Nicku Cleggovi dotazy. Na živých vystoupeních se předsedové stran dohodli včera večer.
Data voleb ani televizních diskuzí sice dosud nebyla oficiálně vyhlášena, hlasování však připadne s největší pravděpodobností na 6. května a politikové v televizi vystoupí v hlavním vysílacím čase od osmi hodin večer ve čtvrtky 15. dubna a 22. dubna a ve středu 28. dubna, píše pro deník Independent Andrew Grice.
Požadavkem britských konzervativců, labouristů i liberálních demokratů bylo, aby se televizních debat mohli zúčastnit i jiní politikové z jejich stran. Série diskuzí se tak otevře vystoupením ministra financí Alistaira Darlinga, jeho stínového kolegy George Osborna a mluvčího ministerstva financí z řad opozičních liberálních demokratů Vince Cabla.
„Doufám, že debaty pomohou obnovit důvěru v politiku. Budeme mít možnost promluvit k miliónům občanů, kteří jsou politikou a politickými praktikami znechuceni, myslí si, že jsme všichni stejní a že se nic nezmění,“ uvedl předseda konzervativců David Cameron, který nápad vystupovat v televizních diskuzích nadnesl již v květnu 2007.
Každá z debat má jasně dohodnutá pravidla. Dopředu známy jsou časové limity odpovědí, skladba dvousetčlenného publika, jež vybere společnost pro průzkum veřejného mínění ICM, ví se i to, že si politikové na konci přenosu potřesou pravicí.
V první ze tří hlavních diskuzí se předsedové stran zaměří na domácí politiku a témata, jako je státní zdravotní péče, vzdělání, přistěhovalectví či důvěra v politiky. Z Manchesteru ji bude vysílat televizní stanice ITV1. Druhá debata zaostřená na zahraniční problematiku se uskuteční v Bristolu a přenášet ji bude kanál Sky News. Třetí diskuzi o ekonomických tématech odvysílá z Birminghamu stanice BBC1.
Politici v úvodu dostanou minutu na to, aby se k hlavnímu předmětu debaty krátce vyjádřili. Poté budou odpovídat emailem na předem zaslané dotazy diváků, které však nebudou předsedům stran dopředu známy.
Někteří straničtí funkcionáři se obávají, že zevrubná příprava předsedů stran na televizní debaty celou volební kampaň naruší. Podle jiných lze spíše než vyřazovací úder či katastrofální chybu očekávat tři vyrovnané zápasy. Toryové i labouristi si již nechali poslat pro poradce, kteří s televizními vystoupeními pomáhali v prezidentské kampani Baracku Obamovi.
Televizní vystoupení prezidentských kandidátů se ve Spojených státech začala vysílat před padesáti lety. V Austrálii se politické debaty vysílají od roku 1984, v Kanadě pravidelně od roku 1979. Přenos předvolebních televizních diskuzí je běžný i ve většině evropských zemí.
Premiér Brown navíc musí vysvětlovat invazi do Iráku
V čase předvolební kampaně v pátek před komisí vyšetřující britskou invazi do Iráku čtyři hodiny vypovídal britský premiér Gordon Brown. Měl vysvětlit, proč jako ministr financí poskytoval údajně nedostatečné prostředky pro válku v Iráku, což mělo podle armády za následek, že Britové šli do války nedostatečně připraveni.
„Věřím, že jsme ohledně Iráku rozhodli správně,“ uvedl hned na počátku vystoupení předseda labouristů, jimž předvolební průzkumy stále předpovídají porážku. Kdyby mezinárodní společenství v případě Iráku společně nezakročilo, ohrozilo by tím podle něj „nově vznikající světový pořádek".
Další informace:
The Independent Political debate: Do not adjust your set
BBC Iraq inquiry: Gordon Brown says war was 'right'
Aktualne.cz Brown vypovídá kvůli Iráku. Jako ministr příliš šetřil