Šíitští duchovní v iráckých volbách nikoho nedoporučí
Anna SedláčkováK volebním urnám dnes v Iráku začali přednostně přicházet vězni, pacienti nemocnic či pracovníci bezpečnostních sil. Nejvyšší šíitský ajatolláh odmítá před volbami vyjádřit podporu jakékoliv z politických stran, nedělní hlasování tak může být pestřejší.
Nikdo v Iráku nemá takovou moc změnit výsledek parlamentních voleb jako nejvyšší irácký šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání. Na rozdíl od prvních posaddámovských voleb v roce 2005, kdy otevřeně podporoval koalici vedenou šíity, však tento klerik ze svatého města Nadžáfu odmítá politiky před nedělními volbami podpořit.
Devětasedmdesátiletý Sistání prosazuje myšlenku, že ta nejvlivnější skupina šíitských duchovních, do které kromě něj patří v Iráku ještě tři kněží, musí zůstat nezávislá. Loni v létě oznámil, že netrvá na koalici tvořené pouze šíitskými stranami, a také například žádá, aby se raději než výběrem z kandidátek hlasovalo přímou volbou. O přízeň voličů se tak letos může ucházet více konkurenčních stran, píše pro deník New York Times Steven Lee Myers.
„Nejvyšší duchovní autorita nepodporuje ve volbách žádnou stranu a hájí názor, že by si voliči měli vybrat ty kandidáty, kteří budou nejlépe sloužit nynějším i budoucím zájmům Iráku a zajistí občanům vytouženou stabilitu a rozvoj,“ prohlásil Sistání přímo na počátku volební kampaně.
Podle většiny duchovních z Nadžáfu, centra šíitské vzdělanosti, je dobře, že Sistání v Iráku neusiluje o podobný model, jaký existuje v sousedním Íránu, tedy o teokracii. Zaznívají však i hlasy, podle kterých by se kněz, jakožto náboženská postava, měl postarat především o to, aby Irák vedli jen pravověrní.
V období po pádu Husajnova režimu sehrál ajatolláh Sistání zásadní roli. Šíity například vyzval ke spolupráci s americkými okupanty a později i s vládou, již Američané v Iráku ustanovili. Když si Iráčané v roce 2005 zvolili první prozatímní zákonodárný sbor, Sistání si poškodil pověst podporou koalice šíitských stran, ve které však později panoval zmatek a rivalita.
Iráčtí politikové se Sistáního v minulých týdnech marně snažili přesvědčit, aby jejich stranám před nadcházejícími volbami požehnal. Jeho mluvčí v sobotu oznámil, že kněz před hlasováním již žádného státníka nepřijme. Irácká národní aliance se Sistáního tvář rozhodla použít alespoň na předvolebních letácích, čímž soupeřící strany, včetně Národní koalice za právní stát nynějšího premiéra Núrího Málikího, podnítila k podání oficiálních stížností.
Vybrané skupiny obyvatel mohou ode dneška předčasně hlasovat v parlamentních volbách. Opatření je určeno pro statisíce Iráčanů, kteří by se v řádném termínu nemuseli dostat k urnám. Kromě vězňů a pacientů nemocnic se jedná především o příslušníky bezpečnostních sil, kteří budou v době voleb pracovat. Podle údajů OSN má právo předčasně hlasovat šest až sedm set tisíc z celkového počtu devatenácti milionů voličů.
Další informace:
New York Times Iraq’s Top Cleric Refuses to Influence Elections
SME Parlamentné voľby v Iraku sa začali predčasným hlasovaním