V Beskydech se opět zahnízdil orel skalní
Dušan RadovanovičPo více než sto letech od svého vyhubení se do České republiky vrací orel skalní. Jestliže mu v tom opět nezabrání člověk, vytvoří zřejmě stabilní hnízdní populaci.
Orel skalní byl na našem území vyhuben před více než sto lety. Přestože sem občas zavítal ze Slovenska, byla Česká republika dosud jediným státem Evropské unie, kde orli dosud nehnízdili. To se nyní změnilo díky projektu Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd.
Projekt, jehož cílem je vytvoření stabilní hnízdní populace v Beskydech, byl spuštěn v roce 2006. Od té doby vypustili ochranáři ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Moravě čtrnáct těchto dravců.
Ochranáři odebírali mláďata ptáků v Karpatech. Podle šéfa záchranné stanice Petra Orla česká příroda tyto dravce potřebuje. „Jeho stálý výskyt v horském a podhorském biotopu přispěje k žádoucí stabilizaci ekosystému,“ uvedl Orel. Zároveň zdůraznil, že zemědělci se nemusí dravce bát, neboť podle zkušeností ze zahraničí na chovná zvířata prakticky neútočí.
Dva ze čtrnácti vypuštěných orlů — Filoména (vypuštěná v roce 2007) a David (2006) — nyní vytvořili stabilní pár a v únoru zahájili stavbu hnízda. „Je více jak pravděpodobné, že toto hnízdění nebude ještě úspěšné, jde o mladý pár a samec ještě zřejmě není pohlavně dospělý, ale i tak je to obrovský úspěch,“ uvedl na stránkách projektu Petr Orel.
Podle ochranářů je důležité, že vypuštěná mláďata přijala Beskydy za své rodiště. Nyní jim už ve vytvoření stabilní hnízdní populace nemůže zabránit nic kromě člověka. Právě člověk totiž stojí za smrtí jiných dvou vypuštěných dravců. Vedle orla Mika, nalezeného nedaleko drátů vysokého napětí, byla pesticidem otrávena také samice Gabča. Česká společnost ornitologická i Český svaz ochránců přírody vypsali na dopadení pachatele dokonce odměnu.
Kromě jedovatých pesticidů a elektrického vedení představují nebezpečí především bezohlední myslivci. „Máme s tím bohužel letité zkušenosti. Za dobu, kdy provozujeme záchrannou stanici, jsme řešili již stovky kauz,“ vypočítává Orel. Například samici Anču, která byla jedním z prvních vypuštěných ptáků, kdosi hned po čtyřech měsících postřelil.
Orel skalní, jehož rozpětí křídel dosahuje až dvou metrů, se ve volné přírodě dožívá až čtyřiceti let. Dospělosti dosahuje zhruba v pěti letech, od té doby žije v trvalých párech. Samice většinou snášejí dvě vejce, z vylíhnutých mláďat však v naprosté většině přežije pouze to dříve narozené.
Vedle orla skalního se na Šumavě a na jižní Moravě dříve vyskytoval i orel mořský. I on na přelomu století vyhynul, v osmdesátých letech se jej však ochranářům podařilo do volné přírody navrátit.
Další informace:
Orelskalni.cz Filoména a David
Novinky.cz Do Česka se vrátil orel skalní
Aktualne.cz Příroda orly potřebuje, říká šéf projektu