Spolky píší Krnáčové: jmenování Kábrta je nepřípustné. Primátorka kličkuje
Vratislav DostálPrimátorka Prahy Adriana Krnáčová z ANO včera obdržela výzvu spolků, které varují před jmenováním Jana Kábrta do čela odboru územního rozvoje. Její mluvčí tvrdí, že primátorka za Kábrtem stojí a vyzvu neobdržela. DR ale ví, že ji má.
V úterý obdržela primátorka Prahy Adriana Krnáčová z hnutí ANO otevřený dopis více než třiceti spolků, kterým se nelíbí jmenování Jana Kábrta na pozici vedoucího odboru územního rozvoje. Pro Deník Referendum to uvedl Martin Skalský z Arniky. „Je zcela nepřípustné, aby jeden z nejdůležitějších odborů pražského magistrátu vedl bývalý zkompromitovaný vedoucí oddělení územního rozvoje Úřadu městské části Praha 11," vysvětlil.
Redakce Deníku Referendum se pokoušela od Krnáčové získat reakci, avšak marně. Vladimír Řepka z tiskového odboru nám navíc sdělil, že na magistrát výzva nedorazila. Podle zjištění Deníku Referendum ale nemluví pravdu. Dopis obdržela primátorka, došel také na podatelnu, a navíc ho spolky zaslaly všem radním. „Přišlo nám i potvrzení o doručení, není možné, aby o výzvě paní Krnáčová nevěděla," uvedl pro Deník Referendum Skalský.
Řepka přesto tvrdí, že o výzvě vědí na magistrátu pouze z médií. „Pokud jde o výběr pana Kábrta, doporučila ho komise a schválila Rada hlavního města, navíc měl pozitivní doporučení od starosty Prahy 11," uvedl Řepka pro Deník Referendum prostřednictví textové zprávy. Spolky přitom zdůrazňují, že Kábrt svým dřívějším působením ve veřejné funkci si vysloužil zásadní nedůvěru veřejnosti k bývalé samosprávě právě Prahy 11.
Celá věc může být také příčinou koaliční rozepře. Na stranu spolků se totiž jednoznačně postavil náměstek Adriany Krnáčové Matěj Stropnický ze zelených. „Naprosto souhlasím s dopisem třiceti pražských sdružení i s jejich požadavkem na nové výběrové řízení. Jan Kábrt je pravá i levá ruka developerů," zdůraznil Stropnický v rozhovoru pro Deník Referendum.
„Metropolitní plán pod jeho dozorem by byl jejich ráj," dodal s tím, že ho pomalu přestává překvapovat, že na jeho jmenování do funkce tolik sociální demokraté a hnutí ANO trvají. „Sliby o ochraně obyvatel před megalomanskou zástavbou jsou již jako obvykle zapomenuty," uzavřel Stropnický, který zítra v Deníku Referendum na dané téma zveřejní komentář.
„Jmenování Jana Kábrta do funkce vnímáme jako zásadní ohrožení transparentního, na veřejném zájmu založeného nového územního plánu, který bude v samozřejmém souladu se zákonem. Teď už nejde jen o jednu městskou část, ale o územní plán celého města a město samé,“ komentuje důvody k sepsání otevřeného dopisu Martin Skalský z Arniky.
Kábrt napomáhal tomu, aby prošly protiprávní developerské projekty, „zasloužil se“ o likvidaci zeleně a zahušťování Jižního Města a bránil občanům, aby se vyjádřili k hrozící zástavbě parku na Litochlebském náměstí. To jsou jen některé z důvodů, proč je podle šestatřiceti občanských sdružení nemyslitelné, aby stál v čele odboru územního rozvoje hlavního města.
„Svým dřívějším působením ve veřejné funkci tento člověk zásadně přispěl k absolutnímu rozkolu a nedůvěře mezi většinou veřejnosti a bývalou samosprávou Prahy 11, stejně tak k zatížení městské části množstvím zcela předimenzovaných soukromých stavebních záměrů s mizivým přínosem pro místní obyvatele. Jedinou cestou k nápravě je zrušit Kábrtovo jmenování do funkce a vypsání nového výběrového řízení,“ dodává Tomáš Gelnar z Koalice občanských sdružení Trojmezí.
Spolky připomínají, že úřad vedený Janem Kábrtem na Praze 11 vydal doporučující stanoviska k řadě kontroverzních developerských záměrů, které mají negativní dopady na životní prostředí a poškozují charakter okolních čtvrtí. Vyvolávají dodnes masivní negativní odezvy veřejnosti, která k rozhodování nebyla přizvána.
V celé řadě případů se poškození občané úspěšně obrátili na soudy, které následně zrušily úředníky schválenou úpravu územního plánu případně vydané územní rozhodnutí. „Lze shrnout, že Jan Kábrt svým rozhodováním fakticky pomáhal zprůchodnit protiprávní komerční záměry," uzavírají zástupci organizací.