Chovanec žádá vysvětlení zásahu proti squaterům
Vratislav DostálMinistr vnitra se sešel s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Požádal ho o vysvětlení zásahu proti squatterům v usedlosti Cibulka. Chce po něm zdůvodnění nasazení speciální pořádkové jednotky a také vyčíslení finančních nákladů akce.
Ministr vnitra Milan Chovanec se ve čtvrtek sešel s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Požádal ho o vysvětlení středečního zásahu proti squatterům v usedlosti Cibulka, chce znát také důvody nasazení speciální pořádkové jednotky, Chovance zajímá také zdůvodnění přiměřenosti zásahu a vyčíslení finančních prostředků, které si zásah vyžádal.
Chovanec připomněl, že se jeho resort oblastí postupu proti squattingu zabývá dlouhodobě. V minulosti se resort vnitra podílel například na řešení otázky osudu bývalé kliniky na pražském Žižkově.
„Myslím si, že správná cesta, jak situaci řešit, může být úprava legislativy. Bez takovéto změny nemůže být squatting policií do určité míry tolerován. Rozumím tomu, že policie musí podle platné legislativy chránit soukromý majetek, za relevantní však považuji také otevření otázky, jak postupovat, pokud se soukromí vlastníci o svůj majetek řádně nestarají,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.
Policie usedlost vyklidila během středečního dopoledne, zásah začal v devět ráno, na místě se nacházelo více než sto policistů. Celá akce se odehrála na základě trestního oznámení na neoprávněné užívání nemovitosti, které podal majitel usedlosti v úterý večer.
Podle tiskového mluvčího Krajského ředitelství Policie ČR hlavního města Prahy Tomáše Hulana byl celý zásah přiměřený. „Policie měla informace o tom, že se v objektu zdržuje padesát až sedmdesát osob, proto jsme se rozhodli nasadit k tomu adekvátní počet policejních sil,“ zdůraznil Hulan. Na místě byl podle Hulana také státní zástupce, který se zásahem vyjádřil souhlas.
Podle informací Deníku Referendum policie disponovala seznamem patnácti osob, které zde měly soustavně přebývat. Tyto osoby policie měla zadržet. Ostatní přítomní mohli odejít. Podle policie celý zásah probíhal na základě vyjednávání, kdy většina osob objekt dobrovolně opustila, pouze čtyři se zabarikádovali ve věžičce statku, proto proti nim policisté použili donucovací prostředky.
Při zákroku podle Tomáše Hulana došlo ke zranění, mělo se však jednat primárně o oděrky. Na místě byli také hasiči a dvě záchranky. Ti převezli k ošetření do motolské nemocnice dva muže a jednu ženu. Mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová uvedla, že jeden muž byl převezen s bolestmi zad po pádu, další muž se zhmožděninami hrudníku a žena s bolestmi břicha. Po poledni už byla Cibulka prázdná a policejní jednotky se odsud začaly stahovat.
Podle Hulana zadržela policie během zásahu celkem dvanáct osob. Z toho osm pro neoprávněný zásah do bytového nebo jiného nebytového prostoru. Dvě osoby byly podezřelé z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky — ty sice nemovitost mohly dobrovolně opustit vozy, následně ale byly podrobeni orientační zkoušce na přítomnost drog, která byla pozitivní.
Jedna osoba byla zadržena na základě přestupkové jednání spočívající v narušení veřejného pořádku a další člověk byl předveden na policejní služebnu pro ověření totožnosti.