Latinská Amerika se sjednocuje, chce unii bez USA a Kanady
Petr SalamonKonference jihoamerických států v mexickém Cancúnu se na závěr shodla na společném projektu unie středo- a latinskoamerických zemí. Ty dosavadní panamerickou organizaci OAS dlouhodobě kritizovaly jako nástroj ekonomických zájmů Spojených států.
Státy Latinské Ameriky a Karibiku vytvářejí společnou jednotící unii, do které nebudou začleněny Spojené státy a Kanada. Nový blok by měl být alternativou k Organizaci amerických států (OAS), která je již padesát let hlavním fórem pro řešení celoamerických otázek.
V poslední době v OAS sílily rozpory mezi Spojenými státy a jinými zeměmi amerického kontinentu ohledně hospodářské politiky a obchodu. Jižní státy rovněž obviňovaly organizaci, že slouží zájmům USA.
Návrh na nové mezinárodní uskupení byl jednou z hlavních otázek řešených na dvoudenním summitu, který Mexiko hostilo v pobřežním letovisku Cancún. Konference, jíž se účastnili představitelé dvaatřiceti zemí, skončila v úterý.
„Regionální integrace musí být prioritou. Musíme jednotně prezentovat zájmy oblasti při mezinárodních setkáních,“ řekl mexický prezident Felipe Calderón na summitu. Venezuelský prezident Hugo Chávez vyjádřil podporu pro tento návrh, označil jej jako odklon od kolonizace regionu Spojenými státy.
Kubánský prezident Raúl Castro považuje Calderónovy plány za historický krok směrem k „vytvoření regionální organizace složené pouze ze zemí Latinské Ameriky a Karibiku.“ Kuba byla vyloučena z OAS v roce 1962 kvůli socialistickému politickému zřízení.
Zástupce amerického ministerstva zahraničí Arturo Valenzuela pro BBC uvedl, že nepovažuje nový mezistátní orgán za problém. „Nemělo by se jednat o snahu nahradit OAS,“ řekl pro BBC.
Chilský prezident Sebastian Piñera na summitu řekl, že je „velmi důležité, abychom se nepokoušeli nahradit OAS. Je to trvalá organizace, jež má svou vlastní úlohu.“
Detaily ohledně nového bloku se na summitu neřešily. Rovněž nebylo určeno, zda blok nahradí organizaci sdružující země Latinské Ameriky Rio Group.
Bolívijský prezident Evo Morales navrhnul, aby bylo fungování nové instituce zahájeno v červenci 2011 na summitu ve Venezuele.
Konferece v Cancúnu také jednomyslně podpořila nárok Argentiny na Falklandské ostrovy. Argentinskou vládu pobouřilo, že v jejich blízkosti Velká Británia začala provádět průzkumné ropné vrty.
Představitelé Cancúnu diskutovali i o tom, zda uznají Porfiria Loba za legitimního prezidenta Hondurasu. Prozatímní vláda jej zvolila po převratu 28. června, kdy byl svržen Manuel Zelaya. Řešili také dlouhodobé plány na pomoc Haiti.
Další informace:
BBC Americas bloc excluding US and Canada agreed