Umělci vystupující proti OSA oslaví v úterý výročí
Vratislav DostálSvaz nezávislých autorů vznikl v roce 2004 jako sebeobrana nezávislých umělců před ataky kolektivních správců autorských práv. Popotahování za jejich údajné porušování bylo tehdy součástí širšího tažení proti rozličným hudebním akcím.
Svaz nezávislých autorů (SNA) slaví desetileté výročí, vznikl v roce 2004 jako sebeobrana nezávislých umělců před ataky kolektivních správců autorských práv (OSA a dalších). V úterý si jeho členové toto výročí připomenou v pražském klubu Cross. Na programu jsou vystoupení DJ´s, autorská čtení a ve spolupráci s občanským sdružením Iuridicum Remedium i přednáška o licencích Creative Commons 4.0.
Vznik svazu byl reakcí na popotahování za údajné porušování autorských práv, jež bylo součástí širšího tažení proti rozličným hudebním akcím. „Právě v roce 2004 vzrůstal represivní přístup policie proti každoroční největší akci freetekno komunity Czechtek, současně gradovala kampaň českých úřadů i politických aktérů proti této hudební subkultuře,“ uvedl svaz v tiskovém prohlášení s tím, že vznik SNA byl jednou z reakcí na tento institucionální tlak. Podstatná část členů SNA se pak rekrutovala právě z této subkultury.
„Těší nás, že stále existují autoři, pro které je hlavní především svobodná tvorba a byznys je až na druhém nebo třetím místě. Díky tomu se může rozvíjet myšlenka vycházející z freetekno subkultury,“ uvádí k výročí organizace předsedkyně Tereza Turková. „Výročí deseti let je pro nás také výzvou a impulsem pro nové aktivity, které budeme probírat se členy na setkání v polovině února letošního roku. První úkolem bude spustit nový komunitní web,“ dodává.
Členství ve svazu je zdarma, členství u autora jasně vymezuje, že nechce být zastupován kolektivním správcem autorských práv. V případě, že hraje pouze vlastní tvorbu, za něj nemusí pořadatel platit žádné poplatky ani vyplňovat ohlášky. Svaz proto sdružuje i pořadatele akcí či majitelé podniků, ve kterých se konají kulturní akce a kteří preferují volnou dohodu s umělci bez prostředníků a třetích stran.
Aktivity svazu podpořila v letošním roce i Česká pirátská strana. Z participativního rozpočtu financovala tisk propagačního materiálu s přihláškou pro nové členy svazu. „Členem SNA jsem od jeho počátků, kdy jsme museli řešit výpalné vymahačům OSA i na nekomerčních akcích (DIY), kde se prokazatelně hudba zastupovaných umělců neprodukuje. Členství v SNA je jasný vzkaz podobným státem garantovaným monopolům na kulturu: Nás nezastupujete! Jsem rád, že Piráti mohli tuto aktivitu podpořit,“ uvedl expředseda Pirátské strany Ivan Bartoš.
SNA poskytlo v prvních letech účinnou obranu několika desítkám autorů a přinutilo vymahače kolektivních správců ustoupit. V následujících letech byl jedním z iniciátorů zavedení licencí Creative Commons do českého právního řádu. V roce 2009 se prostřednictvím přípravného výboru podílelo na vzniku České pirátské strany.
„Bitva o autorská práva však pokračuje, stále se vyskytují případy, kdy se zástupci správců pokoušejí pod různými záminkami vybrat své výpalné i za nezastupované autory. I tyto neustávající pokusy ukazují, že existence SNA má stále svůj smysl,“ konstatuje předsedkyně Tereza Turková.