Časosběr neustálých proher narkomanky vstupuje do kin
Ivo BystřičanFilm Katka je dílem nejznámější tuzemské dokumentaristky Heleny Třeštíkové. Ve svém časosběru sleduje nekonečné střídání depresí a euforií v životě drogově závislé ženy.
Film Katka nebyl původně zamýšlen jako časosběrný portrét narkomanky. Režisérka Třeštíková původně mířila na druhou stranu boje se zavislostí. Plánovala natočit portrét protidrogové terapeutky. Během prvních natáčení se však její pozornost upřela více k jedné z klientek terapeutky. Helenu Třeštíkovou zaujala svou otevřeností, s níž byla schopna vlastní problémy se závislostí reflektovat. Z tohoto zájmu následně vyplynulo čtrnáctileté natáčení.
Snímek „královny časosběru,“ která se v tuzemském dokumentu zcela unikátně postavám svých filmů důsledně věnuje několik let v kuse, měl své první natáčení v roce 1996. Tehdy bylo hlavní protagonistce Katce devatenáct let a právě se léčila v terapeutické komunitě centra Sananim. To za sebou měla již čtyřletou drogovou závislost.
Režisérka Třeštíková se svým postavám nevěnuje neustále, mezi jednotlivými natáčeními nechává uplynout určité časové období, aby se k nim zase se svým štábem vrátila a mohla pečlivě zaznamenat změny, které mezitím v životě jejích protagonistů nastaly. Po úvodu z terapeutické komunity děj pokračuje v prostředí pražských ulic. Terapeutická léčba Katce nepomohla a se svým přítelem Ladislavem je vtažena do nekonečného maratonu shánění peněz, veskrze krádežemi, na drogu a následné společné užívání. Film je nekonečným střídáním hlubokých depresí a momentů euforie.
Po rozchodu s přítelem se Katka živí prostitucí. Zásadní změnu v nenaplněném odhodlání skončit s drogami způsobí choroba jater, kvůli které Katka začne se substituční metadonovou léčbou. Katka nakonec otěhotní a je plná rozhodnutí v léčbě vytrvat. Režisérka Třeštíková se ke Katce dokáže dostávat natolik blízko, že je jí umožněno účastnit se a zobrazovat ty aspekty života narkomanů, které jsou veřejnosti zcela skryty. Citlivým přístupem dokáže vystihnout tragédie začarovaného kruhu života s látkou, která je silnější než lidská vůle, aniž by se při tom dopustila bulvární senzace či etických přešlapů.
Tvůrci snímku plánují vzhledem k jeho tématu i speciální distribuci mimo klasické kinosály. Film Katka by měl být promítán také žákům a studentům základních a středních škol po celé České republice. Helena Třeštíková je přesvědčena, že by její snímek mohl působit jako účinné varování: „Autenticky zachycený příběh zápasu s drogou může být pro žáky a studenty poutavý a přesvědčivý. Někdy možná víc než odborné přednášky o škodlivosti a nebezpečí drog, jež však samozřejmě také plní svůj účel.“
Příběh Katky se poprvé objevil v roce 2001 v programu ČT pod názvem V pasti. Jednalo se o součást cyklu Ženy na přelomu tisíciletí. Dokument vyvolal značný ohlas a Helena Třeštíková se rozhodla Katčin život dále sledovat.
Katka. Režie: Helena Třeštíková. ČR, 2009, Negativ. 90 minut.