Zapatero chystá reformy, španělské odbory generální stávku
Petr SalamonŠpanělské odbory svolaly do několika velkých měst protesty proti reformě pracovněprávních předpisů a penzijního systému v zemi. Ty vyžadují ekonomové, aby místní hospodářství začalo růst.
Španělští odboráři vyjdou zítra do ulic, aby protestovali proti způsobu, kterým chce socialistický premiér José Zapatero reformovat stagnující ekonomiku. Hospodářská situace Španělska není dobrá, pětina lidí přišla o zaměstnání a předpovědi jsou podle deníku Guardian chmurné.
Podle odhadů vlády bude v letošním roce ekonomika Španělska nadále slábnout a někteří odborníci očekávají, že by se nezaměstnanost mohla navýšit až na dvaadvacet procent.
Ekonomové v čele s ředitelem Španělské ústřední banky Miguelem Ángelem Fernándezem Ordóñezem prosazují reformy penzí a trhu práce s cílem snížit nezaměstnanost. Velkorysé pracovněprávní předpisy podle nich mimo jiné omezují ekonomický růst země.
Podle odborů jsou ale zaměstnanci nespravedlivě obviňováni z recese, přičemž skutečnou vinu nesou bankéři a manažeři korporací. Proto odbory svolaly do několika španělských měst protesty, na nichž budou usilovat o zastavení reforem. Organizátoři protestů doufají, že se jich zúčastní až statisíce lidí. Někteří odboroví předáci již dokonce pohrozili generální stávkou.
„Pokud to provedou dekretem, bude naše odpověď podobná,“ pohrozil Javier López ze Svazu odborových organizací. Během příštích tří týdnů se mají ve městech po celé zemi odehrát série pochodů.
Pochody konkrétně vyvolal Zapaterův návrh, aby Španělé odešli do důchodu až mezi pětašedesáti a sedmašedesáti lety, což by mělo zajistit dlouhodobou stabilitu penzijního systému v zemi. Návrh představil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, čímž chtěl uklidnit trhy a zastavit oslabování španělského hospodářství v důsledku řecké krize.
Zapaterova vláda již některé návrhy penzijní reformy stáhla. Určitá podoba reformy je ale ve Španělsku nezbytná, neboť státní rozpočet země dosáhl v loňském roce deficitu ve výši 11,4 procent HDP.
Zapatero se snaží uspokojit zároveň odbory i úvěrové trhy, což se neustále komplikuje. „Má vláda se vyznačuje obranou sociálních programů a zachováním a rozšiřováním práv pracujících v časech dobrých i zlých. A v tom budu pokračovat,“ řekl dnes španělský premiér.
Při návštěvě Londýna minulý týden Zapatero představil plány úspor, jež by vedly ke snižování dluhů. Ze současných problémů Španělska obvinil spekulanty a finančníky.
Další informace:
Guardian Spain braced for general strike as Zapatero tries to force labour law reform