Poslanci chtějí vyšší plat, o 8100 korun. Je to nehorázné, tvrdí odboráři
Vratislav DostálRozpočtový výbor Poslanecké sněmovně zákonodárcům doporučil, aby schválili navýšení základního platu poslanců a senátorů o čtrnáct procent, tedy o 8100 korun. Vláda původně rozhodla o výrazně nižším zvýšení platů. Návrh ostře kritizují odbory.
Rozpočtový výbor dolní komory českého Parlamentu schválil navýšení platů zákonodárců o 8100 korun. V případě, že by návrh schválili poslanci, senátoři a prezident, znamenalo by to skokový nárůst platů zákonodárců o čtrnáct procent. Vláda přitom původně navrhovala zvýšení platů zákonodárců o 3,5 procenta. A premiér Bohuslav Sobotka na rozhodnutí svých ministrů trvá.
V současné době činí základní plat poslance 55 900 korun hrubého, pokud by návrh rozpočtového výboru prošel, znamenalo by to, že by poslanci od příštího roku dostávali základní mzdu ve výši 64 000 korun. Úměrně tomu by vzrostly také poslanecké náhrady za dopravu, stravu a reprezentaci. A to ze současných 29 000 až 39 400 nově na 33 200 až 45 100 korun.
„Já pokládám za odpovídající zvýšení 3,5 procenta, protože to je nárůst platů, který je ve veřejném sektoru od 1. ledna příštího roku," uvedl pro ČT24 Sobotka. S návrhem skokového nárůstu platů nesouhlasí také odboráři. ČMKOS považuje doporučení sněmovního rozpočtového výboru zvýšit základní plat poslanců a senátorů o 8100 korun za nehorázné.
„Místo toho, aby se poslanci zajímali o situaci české ceny práce, chtějí si zvýšit platy téměř o částku, kterou ještě nedávno činila minimální mzda,“ uvedly odbory. Předseda ČMKOS Josef Středula zdůraznil, že politici ve sněmovně vůbec nemyslí na lidi, nezajímají je stále zaostávající platy ve zdravotnictví, kultuře.
„Ve srovnání s tímto návrhem je chystané navýšení platů státních zaměstnanců a zaměstnanců ve školství jen symbolické. Věřím, že Poslanecká sněmovna přijme jiný, rozumný návrh. Očekával bych, že politici vyvinou tlak na privátní podnikatelskou sféru, aby mzdy českých zaměstnanců v této sféře v průměru narostly alespoň o pět procent,“ uvedl Středula.
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš zdůraznil, že s návrhem rozpočtového výboru nesouhlasí. „Na druhou stranu je potřeba říct, že poslanci samozřejmě musí mít nějaký plat, aby nepodléhali korupci," dodal. To samé uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová: „Je v zájmu nás všech, aby měli dostatečně vysoké platy, aby tlakům nepodléhali.“