Paroubek o Pandurech nejednal, korupci popírají i ostatní
Vratislav DostálK zakázce za 14,4 miliardy korun, kterou provází podezření z korupce, se dnes vyjádřili Miroslav Kožnar, Jiří Paroubek a Martin Barták. Všichni zpochybňují výroky bývalých rakouských manažerů zveřejněné v minulém týdnu MF Dnes.
Česká média přinesla v minulém týdnu informace, že při „lobbování" kvůli zbrojní zakázce kontaktovali zástupci výrobce transportérů Pandur Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik kromě dalších také Jiřího Paroubka.
Bývalí manažeři v souvislosti s možnou korupcí hovořili však pouze o blíže nespecifikovaném pražském místostarostovi, který má být „vycházející hvězdou v socialistické straně". Většina novinářů usoudila, že se jedná právě o současného předsedu sociálních demokratů.
Jiří Paroubek ale opakovaně zpochybnil jejich svědectví: dnes opět zdůraznil, že s nikým z firmy nejednal, ačkoli by prý z pozice premiéra s vedoucími společnostmi rád jednal o offsetových programech.
Současně prohlásil, že tím, koho dva rakouští exmanažeři Steyru označovali za „místostarostu Prahy" v souvislosti s možným uplácením okolo nákupu transportérů Pandur pro českou armádu, byl někdejší místopředseda ČSSD v Praze 1 Miroslav Kožnar. Ten dnes řekl novinářům, že se zástupci rakouské firmy Steyr skutečně jednal. Asi měsíc, v roce 2003.
Kožnar se s lidmi od Steyru údajně scházel společně s lobbistou Janem Vlčkem. MF Dnes minulý týden uveřejnila smlouvy mezi Vlčkem a firmou Steyr, podle nichž měl za 1,4 miliardy korun zajistit schůzky s některými politiky. Podle Kožnarova dnešního prohlášení se jeho a Vlčkovo vyjednávání s lidmi od Steyru v únoru 2003 týkalo možnosti založit společný česko-rakouský podnik na výrobu nově vyvinutého obrněného vozidla pro českou armádu. „Společnost Steyr však postupovala svou vlastní cestou a spolupráce s inženýrem Vlčkem skončila v březnu 2003," uvedl Kožnar v prohlášení.
A tak Kožnar poznamenal, že prohlášení bývalých rakouských manažerů o údajné korupci v souvislosti s nákupem transportérů lze pokládat za špatný vtip nebo pokus o podvod, který by mohl zdiskreditovat českou obchodní a politickou scénu. Podle jeho slov by svá tvrzení v médiích měli vysvětlit především oni dva.
Vedle Kožnara se ke kauze dnes vyjádřil i ministr obrany Martin Barták . Barták, kterého taktéž zmínili exmanažeři Steyru jako jednoho z mužů zapleteného ve vyjednávání o smlouvě, informoval předsedu vlády o tom, že nezná a nikdy nejednal s bývalými manažery rakouské firmy, kteří i v jeho souvislosti hovořili o provizích.
ČTK uvedla, že Barták za případem vidí snahu jej poškodit, či si dokonce přivydělat. Premiér Jan Fischer si také na dnešní jednání vlády kvůli Pandurům pozval policejního prezidenta Oldřicha Martinů a Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou.
Jak jsme v Deníku Referendum informovali v minulém týdnu, proces nákupu Pandurů zahájila již vláda Vladimíra Špidly. O podpisu smlouvy s rakouskou firmou Steyr nakonec v lednu 2006 rozhodla vláda Jiřího Paroubka a smlouvu se Steyrem podepsal v červnu 2006 Karel Kühnl jako tehdejší ministr obrany.
Další informace:
České noviny Kožnar prý jednal se Steyrem jen asi měsíc v roce 2003
České noviny Barták informoval vládu o Pandurech