Po volbách zastoupení žen v komunální politice vzroste
Vratislav DostálOd roku 1994 stabilně vzrůstá celkový počet osob, které na komunální úrovni usilují o zastupitelský mandát, z 159 479 na dnešních 211 555, tedy zhruba o čtvrtinu. Tehdy kandidovalo necelých 22 procent žen, dnes přes 32 procent.
Zastoupení žen v komunální politice po volbách mírně vzroste. Ve volbách do zastupitelstev měst a obcí totiž kandiduje historicky nejvíce žen — 32,23 %. Za dvacet let od prvních komunálních voleb v samostatné ČR se počet kandidujících žen zdvojnásobil.
Opačně je tomu u voleb do Senátu. Většina (69 %) ze sedmačtyřiceti kandidujících subjektů nominovala výhradně muže. V Senátu tak nejspíš zasedne opět méně žen. Analýzu představilo Fórum 50 %, které usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.
„Od roku 1994 stabilně vzrůstá celkový počet osob, které na komunální úrovni usilují o zastupitelský mandát, z 159 479 na dnešních 211 555, tedy zhruba o čtvrtinu. Tehdy kandidovalo necelých 22 % žen, dnes přes 32 %. Počet kandidujících žen se tedy více než zdvojnásobil — z 31 394 na dnešních 68 186,“ komentuje analýzu politoložka a ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.
Ze stran, které kandidují ve většině statutárních měst, nominovala nejvíce žen Strana zelených (včetně koalic, ve kterých kandiduje). Nejvíce žen na volitelných místech do desátého místa má ANO 2011. Nejméně žen celkově i na volitelných místech mají Svobodní, kteří dokonce nemají žádnou lídryni.
Ze všech statutárních měst vyslaly do voleb největší podíl žen v Karviné — 38,5 %, nejmenší naopak v Karlových Varech — 27,4 %. Nejvíce žen v čele kandidátek najdeme v Mostě, šest ze čtrnácti subjektů zde vedou ženy.
„Komunální politika je lidem nejblíže, ženy ji častěji považují za smysluplnou, odpadají také problémy s dojížděním či stěhováním, které s sebou přináší angažmá ve vyšší politice. Zároveň na komunální úrovni hrají větší roli nezávislá uskupení a malé strany, ve kterých se ženy lépe prosazují než v těch velkých a zavedených,“ tvrdí Smiggels Kavková.
„Lidé konkrétní kandidátky často znají osobně a podporují je. Mít starostku je již chápáno jako běžné a přirozené, mít premiérku či prezidentku si zatím moc neumíme představit,“ dodává. Její slova dokládají i nominace do Senátu.
Oproti roku 2012 klesl celkový podíl nominovaných žen z 18 % na 15,2 %. Ve čtyřech obvodech dokonce kandidují pouze muži (Cheb, Příbram, Česká Lípa a Vyškov). Z parlamentních stran nominovalo nejvíce žen hnutí ANO, nejméně TOP 09. Zastoupení žen v Senátu (nyní 17,3 %) se tak po volbách pravděpodobně ještě sníží.
Fórum 50 % také zahájilo kampaň na podporu žen v nadcházejících volbách. „Ačkoli na komunální úrovni najdeme žen nejvíce, je jich celkově pouhá čtvrtina oproti polovině žen, které v obcích reálně žijí. Pro kampaň jsme proto zvolili slogan Žijeme tu společně, pojďme společně i rozhodovat,“ uvedla koordinátorka Marcela Adamusová.
Fórum 50 % v rámci kampaně mimo jiné navštíví čtrnáct českých měst a uspořádá čtyři předvolební debaty v Praze, Brně, Hradci Králové a Liberci. Pro voliče a voličky také připravilo animovaný spot, který ukazuje, jak politická rozhodnutí dopadají různě na ženy a na muže.