Kasl jde do voleb s vlastním sdružením, výsledek nechce odhadovat
Vratislav DostálPoté, co se exprimátor Prahy nedohodl na spolupráci s hnutím ANO, rozhodl se jít do voleb v Praze s vlastním subjektem. Praha podle něj musí čelit obtěžující dopravě, zaostávající infrastruktuře a především nefungujícím systémům řízení města.
Bývalý člen občanských demokratů a exprimátor Prahy Jan Kasl se rozhodl znovu ucházet o hlasy pražských voličů. Sice původně zvažoval spolupráci s hnutím ANO Andreje Babiše, z té ale nakonec sešlo. Kasl se proto rozhodl jít do voleb s vlastním subjektem 65 demokratů Jana Kasla, jehož ustavení oznámil na konci minulého týdne.
V rozhovoru pro Deník Referendum uvedl, že nechce několik měsíců před volbami spekulovat o volebním výsledku. Podle něj je ale zcela jisté, že podzimní komunální volby změní politickou mapu na pražské radnici i v městských částech. „Letos v říjnu je možné cokoli, my se budeme prosazovat kompetencí lídra, jeho týmu a programem. Neslibujeme modré z nebe, jsme připraveni realizovat vše, co Praha a Pražané potřebují, aby se tu lépe žilo,“ zdůraznil.
„Rádi bychom po volbách přispěli k vytvoření platformy těch zvolených zastupitelů, kteří jako my chtějí pracovat pro město, berou komunální politiku jako službu místu a komunitě, kde žijí. Věříme, že takových bude většina, věříme v koalici Změny, která nejenom zastaví rozkrádání rozpočtu a majetku města, ale zároveň přinese kompetenci do jeho řízení,“ uvedl Kasl v rozhovoru pro Deník Referendum.
Praha podle něj už příliš dlouho žije z podstaty a své pověsti. „Musíme s tím něco provést, protože ostatní evropská města nám utíkají a to je škoda jak pro obyvatele Prahy, tak pro její návštěvníky, kteří už dlouho nevystačí jen s obdivováním její architektury,“ tvrdí bývalý primátor Prahy s tím, že jeho nové uskupení postupně zveřejní pětašedesát konkrétních řešení pro lepší život v Praze.
„Náš program vychází z více jak ročního zkoumání problémů města na IPR hl. m. Prahy (dříve ÚRM), v rámci externí spolupráce šesti pracovních skupin,“ vysvětlil Kasl. „Já vedu skupinu Struktura a správa města, Petr Štěpánek s Petrem Činčerou skupinu Prostředí, Petr Suška de facto zastupuje často pracovně vytíženého Radka Špicara ve skupině Prosperita, ekonomika města,“ dodal.
Pokud jde o programové priority sdružení, zdůrazňuje, že mají šest strategických cílů, jež tvoří rámec, z něhož pak vychází oněch pětašedesát konkrétních řešení. „Máme tři hlavní priority: za prvé, transparentní radnice s důvěrou Pražanů a stabilní plány města, za další prioritu bych označil bezpečnou, čistou a zelenou Prahu a v neposlední řadě chceme prosadit chytrá řešení pro kvalitní život Pražanů včetně seniorů i mladých rodin,“ uvedl Kasl.
„Po letech podvádění Pražanů, rozkrádání veřejných prostředků a nerespektování vůle obyvatel a jejich potřeb, musíme získat důvěru Pražanů, že plánované záměry, podložené expertizou, jim budou skutečně sloužit,“ zdůrazňuje exprimátor. Koncepční dokumenty podle něj musí být respektovány a nesmí docházet k jejich účelovým úpravám.
„Veškerá rozhodnutí budou činěna tak, aby byla zpětně dohledatelná. Prosazujeme archivaci záznamů také z jednání Rady HMP,“ dodal Kasl. Často se podle něj stačí podívat, jak jsou řízena města na špičce žebříčků kvality života, jakými jsou Vídeň, Kodaň, Mnichov či Curych. Jde o celou sérii opatření, která se označují konceptem smart cities.
„Musíme myslet do budoucna, musíme být chytří a musíme přijímat opatření, která dávají smysl dlouhodobě. Uvědomujeme si, že je nezbytné chytře čelit obtěžující dopravě, nesnižujícímu se znečištění a hluku, zaostávající infrastruktuře, stárnoucí populaci a především nefungujícím systémům řízení města, jehož správa ztratila podporu občanů,“ upozorňuje Kasl.
„Ke kvalitě života patří samozřejmě zeleň, čistota a bezpečí — to všechno se schází mimo jiné v našich návrzích na novou a lepší správu zelěně v Praze. Myslíme si, že údržba zeleně nemusí být nutně dražší, ostatně dnes, kdy má zeleň mnoho různých správců, téměř ani nelze spočítat, kolik její údržba stojí. Nechceme vymýšlet nic kompletně nového, rozumné a efektivní způsoby existují ve městech kolem nás,“ zopakoval Kasl.
Praha by podle něj měla být bezpečným městem v dobách jednoduchých, ale i v dobách složitých. „Chceme, aby byla odolná i proti různým pohromám a haváriím,“ dodal. Sdružení 65 demokratů Jana Kasla voličům slibuje důraz na tzv. SMART koncept Prahy, který by měl umožnit snížení zaostávání Prahy pomocí chytrých řešení, ne tak náročných na finance, jako klasické postupy.
„Inteligentní parkovací karta, elektronická jízdenka v MHD, fakticky řízení provozu města (od optimalizace dopravy, přes úspory v osvětlení a obecně spotřebě energií, svoz odpadků, atd.) pomocí řídících systémů — jako již začali v Severní Americe, z nám blízkých měst v Hamburku či Amsterdamu,“ vysvětluje Kasl.
Podzimní komunální volby se uskuteční v pátek 10. a v sobotu 11. října. V Praze bude vítězství z roku 2010 obhajovat TOP 09. Tehdy stranu jako lídr vedl bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Strana pod jeho vedením získala důvěru 30,26 % voličů, po přepočtu hlasů na mandáty to znamenalo zisk šestadvaceti zastupitelských křesel.
Do zastupitelstva se tehdy dostala také ODS, ČSSD a KSČM. Navzdory vítězství skončila TOP 09 po volbách v opozici, na vládě se dohodli občanští a sociální demokraté. Letošní volby se uskuteční za výrazně odlišné konstelace, vzhledem k aktuální kondici ODS nelze předpokládat, že dříve dominantní subjekt české pravice bude TOP 09 adekvátním soupeřem.
Občanští demokraté přitom obhajují dvacet mandátů, v roce 2010 je volilo 23,10 % voličů. Podzimní sněmovní volby nicméně naznačily, že hlavním soupeřem TOP 09 v Praze bude hnutí ANO. Do výsledku voleb také zcela jistě promluví koalice zelených, lidovců a Starostů a nezávislých či právě uskupení Jana Kasla nebo Piráti.
Jakkoli nyní nelze výsledek odhadovat, je pravděpodobné, že komunální volby způsobí roztříštění politických sil v české metropoli. Do zastupitelstva hlavního města by se podle všeho mělo dostat více subjektů, než v roce 2010. Tehdy to byly pouze čtyři strany.