Příjmy krajů z daní se vrátí do stavu před rokem 2011
Vratislav DostálV pondělí se uskutečnilo jednání vlády s hejtmany, jeho klíčovým bodem byl rozpočet na příští rok. Obě strany se dohodly, že příjmy krajů z daní by se měly vrátit do stavu před rokem 2011, kdy byl podíl krajů na výnosech z daní snížen.
Vláda Bohuslava Sobotky v pondělí jednala s Asociací krajů České republiky. Ve Strakově akademii diskutovali ministři s hejtmany především o připravovaném státním rozpočtu na rok 2015, pravidlech pro čerpání peněz z fondů Evropské unie pro nové programové období či o financování sociálních služeb a regionální železniční dopravy.
„Kraje budou s kabinetem dál jednat o chystaných programech na čerpání peněz z EU,“ uvedl po jednání předseda Asociace krajů Michal Hašek. „Shoda panuje na tom, aby pravidla pro čerpání peněz byla jednotná a platila celé sedmileté období. Kraje v současnosti musí projekty financované z peněz EU spolufinancovat patnácti procenty vlastních peněz, obce jen pěti procenty“, dodal.
Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO připomněl, že přerozdělování peněz krajům doprovází byrokracie. „Do krajů tečou peníze z dvanácti ministerstev a několika fondů, celkem ze 136 kapitolů. Kraje každý rok navíc neví, kolik přesně peněz dostanou. Místo aby někdo udělal koláč peněz a pak ho překrojil a dal část do krajů, tak to financování je absurdně složité," uvedl Babiš.
Dalším tématem jednání byla změna v rozpočtovém určení daní. Příjmy krajů z daní by se měly vrátit do stavu před rokem 2011, kdy byl podíl krajů na výnosech z daní snížen. Zatím není jasné, zda změna nastane od roku 2016 nebo v postupných krocích již od příštího roku.
„Cílový stav a vůle vlády je vrátit se na stav roku 2011. Nicméně zatím z materiálu ministerstva financí vyplývá, že by to mělo být od roku 2016. Možná by byla i dřívější úprava v postupných krocích, ale je to předmětem jednání,“ vysvětlil Hašek
Podstatnou agendou jednání byla také problematika převodu sociálních služeb ze státu na kraje. „Kraje jsou připraveny převzít od příštího roku financování sociálních služeb. Chtějí ale ve střednědobém výhledu zafixovat částku, kterou jim stát na tyto účely poskytne“ řekl Hašek. Podle premiéra Bohuslava Sobotky bude vláda s kraji na přípravě převodu sociálních služeb dále spolupracovat.
Podle Haška se na sociální služby počítá příští rok s částkou 7,1 miliardy korun. „Náš požadavek je, jestli by to bylo možné fixovat střednědobým výhledem," uvedl Hašek. Hejtmani s ministry diskutovali také o tom, kdo bude příjemce dotací na sociální služby kontrolovat. Podle Haška by kraje neměly kontrolovat své vlastní organizace, tam bude mít pravomoc ministerstvo práce a sociálních věcí.
Podobně důležité je pro hejtmany téma financování regionálních železnic. Vláda se dohodla s kraji na financování železniční dopravy s tím, že peníze ke krajům poputují na základě platného memoranda mezi kabinetem a kraji.
Memorandum o dopravní obslužnosti uzavřeli kraje s vládou Jana Fischera a Českým drahami. To stanovilo pro rok 2010 dotace ve výši 2,649 miliardy korun s tím, že částka by měla být do roku 2019 krajům poskytována s inflačním navýšením. K němu ovšem fakticky nedocházelo. Sobotka ale zástupce krajů ujistil, že se vláda pokusí v rámci rozpočtu najít peníze na navýšení o inflaci.