Opozice požaduje referendum o miliardové investici Prahy 10
Vratislav DostálPražská TOP 09, nové politické uskupení VLASTA a zástupci občanské iniciativy Společně pro Desítku požadují, aby o výstavbě nové radnice Prahy 10 rozhodla veřejnost. Jejich zástupci proto v pondělí zahájili sběr podpisů pro místní referendum.
Pražská TOP 09, nové politické uskupení VLASTA a zástupci občanské iniciativy Společně pro Desítku žádají vypsání referenda o případné stavbě nové radnice Prahy 10 . V pondělí proto začali jejich zástupci se sběrem podpisů pod petici, která vypsání referenda žádá. Projekt, který by měl stát až miliardu korun, dlouhodobě kritizují zastupitelé TOP 09, nově vzniklá desítková koalice VLASTA i řada občanských sdružení a spolků.
„Na problémy kolem celého projektu jsme opakovaně upozorňovali, bohužel bezvýsledně. Referendum je proto možnost, jak mohou dát občané Prahy 10 jasně najevo, že se stavbou zbytečné a drahé radnice nesouhlasí,“ uvedl Radek Lojda, zastupitel za TOP 09 a zmocněnec přípravného výboru.
Aby městská část referendum skutečně vypsala, musí se pod petici nasbírat přes osm tisíc podpisů. Iniciátoři petice, tedy TOP 09, VLASTA — koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL a LES, a občanská iniciativa Společně pro Desítku, by to chtěli stihnout do poloviny léta.
„Je to jen další arogantní počin radnice Prahy 10. Radnice by se měla víc starat o stávající majetek. Jako výhodnější se mi jeví rekonstrukce stávající budovy úřadu. Investici za miliardu opravdu nepotřebujeme, je třeba se začít chovat zodpovědně vůči rozpočtu městské části,“ tvrdí Ivana Mádrová z občanského sdružení Útulné Strašnice.
V referendu by se občané vyjadřovali ke čtyřem otázkám: zda souhlasí s tím, aby byly celkové náklady omezeny částkou 500 milionů, zda-li chtějí, aby byl stávající proces výběru úplně zrušen, zda-li chtějí, aby kritérii pro výběr radnice byly ekonomická výhodnost a dopravní dostupnost a jestli má být na stavbu vyhlášena veřejná architektonická soutěž.
„Referendum občanů Prahy 10 proti miliardové radnici je jedinečnou šancí, jak otřást místními zatuchlými poměry. Pokus postavit nové sídlo radnice za tak velké peníze dokládá, jak neefektivně a neprůhledně se v Praze 10 hospodaří a jak skoupá na informování o klíčových investicích naše radnice je. Plebiscitem chceme občanům otevřít oči. Myslím, že se nám to povede,“ ujišťuje Renata Chmelová z nově vzniklé desítkové koalice VLASTA.
Přípravný výbor odmítá všechny tři diskutované varianty nové radnice Prahy 10, neboť je přesvědčen, že ani jedna varianta není zpracovávána s péčí řádného hospodáře. První variantou byla rekonstrukce stávajícího sídla radnice budovy Vlasta. Radní byli přitom mnohokrát žádáni, aby nabídli reprezentativní studii na rekonstrukci radnice, ale ta jimi nikdy nebyla předložena.
Druhá varianta byla výstavba nové budovy u metra Strašnická, její cena se ale vyšplhala k jedné miliardě korun za zbytečně předimenzované prostory. Třetí varianta vzešla na poslední chvíli z poptávkového řízení, kde byla nabídnuta koupě pozemku s výstavbou nové budovy na Hagiboru za 934 milionů korun. Hagibor je přitom místo na samém okraji Prahy 10.
Podle organizátorů petice by také nemělo zapadnout, jak hlasování o výstavbě radnice na zastupitelstvu proběhlo. Rada městské části Praha 10 (tvořená koalicí tzv. Nezávislých, ODS, ČSSD, ANO, Strany zelených a Desítky pro domácí) totiž zařadila výstavbu radnice jako nový bod ad hoc.
Obsáhlý materiál, který se týkal téměř miliardové investice, byl rozdán zastupitelům pár minut před samotným hlasováním. „Takové jednání bylo chaotické a v rozporu s dobrými mravy. V této věci jsme zahájili právní kroky, neboť si myslíme, že je i protizákonné,“ sdělila zastupitelka TOP 09 Pavlina Hájková.