Kubánští lékaři pomáhají na Haiti, média o nich mlčí
Anna SedláčkováKuba zareagovala na zemětřesení na sousedním Haiti okamžitě. Povolila přelet amerických letadel přes své území a vyslala na ostrov lékařskou pomoc ihned. Pochvaly se dočkat nemůže.
Kuba byla podle odborníků na zdravotnictví první zahraniční zemí, jež krátce po zemětřesení zřídila na Haiti zdravotnická zařízení a obnovila chod nemocnic. Média o pomoci Kubánců referují poskrovnu, píše pro web Al-Jazeera Tom Fawthrop.
„Bije to do očí, že média prakticky nevěnovala žádnou zmínku skutečnosti, že z Kuby na Haiti dřív než z jakékoliv jiné země dorazilo sedm set zdravotníků,“ pověděl profesor veřejného zdravotnictví David Sanders ze Západokapské univerzity v Jihoafrické republice.
Kubánští doktoři, sestřičky a ostatní personál na Haiti pracují bez přestávky ve dne i v noci a operační sály jsou otevřeny osmnáct hodin denně, informoval koordinátor kubánského zdravotnického týmu Carlos Alberto Garcia. Zdravotnickým personálem z Havany je obsazeno pět haitských nemocnic, například klinika v La Paz.
Historie spolupráce
Haiti s Kubou podepsaly dohodu o lékařské spolupráci v roce 1998. Před zemětřesením již na ostrově pracovalo 344 kubánských zdravotníků. Na starost měli oblast porodnictví a operace očí. Krátce po katastrofě na ostrov přicestovali odborníci na pomoc v oblastech postižených pohromou z lékařské brigády Henryho Reevea, kteří po zemětřesení v minulosti spolupracovali například s Čínou, Indonésií či Pákistánem.
Kubánci na Haiti poslali čtyři sta tisíc tetanových vakcín a zřídili celkem dvaadvacet zdravotnických středisek, jejichž provoz z části financuje Venezuela. Provozují také devět rehabilitačních center, ve kterých pracuje sedm desítek kubánských odborníků. Týmu spolu se sedmnácti jeptiškami asistují specialisté z Venezuely, Chile, Španělska, Mexika, Kolumbie a Kanady.