Kubánští lékaři pomáhají na Haiti, média o nich mlčí
Anna SedláčkováKuba zareagovala na zemětřesení na sousedním Haiti okamžitě. Povolila přelet amerických letadel přes své území a vyslala na ostrov lékařskou pomoc ihned. Pochvaly se dočkat nemůže.
Kuba byla podle odborníků na zdravotnictví první zahraniční zemí, jež krátce po zemětřesení zřídila na Haiti zdravotnická zařízení a obnovila chod nemocnic. Média o pomoci Kubánců referují poskrovnu, píše pro web Al-Jazeera Tom Fawthrop.
„Bije to do očí, že média prakticky nevěnovala žádnou zmínku skutečnosti, že z Kuby na Haiti dřív než z jakékoliv jiné země dorazilo sedm set zdravotníků,“ pověděl profesor veřejného zdravotnictví David Sanders ze Západokapské univerzity v Jihoafrické republice.
Kubánští doktoři, sestřičky a ostatní personál na Haiti pracují bez přestávky ve dne i v noci a operační sály jsou otevřeny osmnáct hodin denně, informoval koordinátor kubánského zdravotnického týmu Carlos Alberto Garcia. Zdravotnickým personálem z Havany je obsazeno pět haitských nemocnic, například klinika v La Paz.
Historie spolupráce
Haiti s Kubou podepsaly dohodu o lékařské spolupráci v roce 1998. Před zemětřesením již na ostrově pracovalo 344 kubánských zdravotníků. Na starost měli oblast porodnictví a operace očí. Krátce po katastrofě na ostrov přicestovali odborníci na pomoc v oblastech postižených pohromou z lékařské brigády Henryho Reevea, kteří po zemětřesení v minulosti spolupracovali například s Čínou, Indonésií či Pákistánem.
Kubánci na Haiti poslali čtyři sta tisíc tetanových vakcín a zřídili celkem dvaadvacet zdravotnických středisek, jejichž provoz z části financuje Venezuela. Provozují také devět rehabilitačních center, ve kterých pracuje sedm desítek kubánských odborníků. Týmu spolu se sedmnácti jeptiškami asistují specialisté z Venezuely, Chile, Španělska, Mexika, Kolumbie a Kanady.
Mlčení médií
Západní média však Kubu v žebříčku zahraničích dárců neřadí vysoko. Prostor před televizními kamerami často dostávají představitelé renomovaných organizací, jako jsou Lékaři bez hranic či Červený kříž, zatímco výroky kubánských zdravotníků ve sdělovacích prostředcích chybí.
„Západní média jsou k pomoci přicházející z nečekaných míst lhostejná. Co se týče Haiti, sdělovací prostředky neignorovaly jen příspěvky z Kuby, ale i z ostatních latinskoamerických zemí,“ vysvětlil bývalý zahraniční editor deníku Guardian Richard Gott.
Pozornosti se tak kubánským lékařským týmům dostává pouze od novinářů z médií Střední Ameriky, španělsky mluvících zemí a tištěných sdělovacích prostředků. Najdou se ovšem i výjimky: redaktor CNN odvysílal 19. ledna reportáž o lékařích z Kuby v nemocnici La Paz, jedné z pěti haitských klinik obsazených kubánským personálem.
Spolupráce Kuby a USA
Žádost americké strany, aby vojenská letadla při evakuaci Haiťanů do floridských nemocnicí mohla létat vzdušným prostorem Kuby, komunistická vláda bez prodlení schválila nehledě na padesát let nepřátelství mezi zeměmi. Dohoda zkrátila dobu letu mezi americkou námořní základnou v zátoce Guantanamo na jihu Kuby a Miami o půl druhé hodiny.
„Kuba je při pomoci Haiťanů a záchraně životů připravena spolupracovat se všemi národy, včetně Spojených států,“ píše se v prohlášení kubánského ministerstva zahraničí. Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo ochotu zásobovat kubánské lékaře na Haiti zdravotnickými materiály.
Zařadit se při humanitární pomoci po bok bohatých západních zemí umožnil chudé rozvojové Kubě dostatek pracovních sil — lékařů, inženýrů a odborníků na řízení záchranných akcí po katastrofách.
Nový začátek?
O budoucnosti Haiti budou dárcovské země jednat na velké konferenci OSN v březnu. Pro Kubu a USA to podle analytičky Julie Feinsilverové může být příležitost nechat stranou ideologické rozdíly a v pomoci Haiti spojit americkou logistiku s kubánskými pracovními silami.
Plán obnovy Haiti by měl podle Feinsilverové zaručit, aby na řízení politiky nebyl uvalen systém žádné zahraniční země, ale aby zůstalo v rukou haitské vlády a místních občansko-právních organizací. Kubánští odborníci by podle ní měli v haitském zdravotnictví působit nadále.
Za pomoc Haiti kubánské vládě koncem ledna poděkovala a budoucí spolupráci přivítala i americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová.
Další informace:
Common Dreams Cuba's Aid to Haiti Ignored by the US Media?