Zemětřesení na Haiti zničilo i národní umělecká díla
Anna SedláčkováPři ničivém zemětřesení na Haiti přišly o život desítky tisíc lidí, poničeny ale byly i galerie a tisíce obrazů.
Nejhorší zemětřesení na Haiti za posledních dvě stě let zasáhlo i uměleckou komunitu ostrova, která v Karibiku patří mezi kulturně nejbohatší. Poničeno bylo několik galerií a pod troskami vládních budov a galerií zmizely tisíce maleb, píše pro deník Guardian Tom Phillips.
Milovníci haitského umění se scházeli v Naderově galerii umění, kde na kopci nad haitskou metropolí Port-au-Prince byly k vidění tisíce obrazů zachycující téměř sto let historie ostrova. Z třípodlažní galerie zbyla hromada sutin a roztrhaných pláten, ze které trčí rozbité rámy mistrovských děl.
„Můj otec tu má asi dvanáct tisíc maleb. Snažíme se zachránit, co se dá,“ říká syn nejznámějšího haitského sběratele umění a majitele galerie Georges Nader. V dobrém stravu bylo dosud nalezeno okolo dvou tisíc obrazů, včetně několika děl nejváženějšího haitského malíře, někdejšího ševce a voodoo kněze Hectora Hyppolita. Nevratně poškozena byla například plátna Alexandra Gregoirea z první generace haitských naivních umělců, jehož obrazy se dražily v newyorské aukční síni Sotheby's.
Když zemětřesení 12. ledna vypuklo, Naderovi devětasedmdesátiletí rodiče spali v jediné místnosti galerie, jež nebyla poškozena. „Prvního dne má reakce byla, že nic materiálního není důležité. Když vidíte své rodiče v pořádku, všechno ostatní je vám jedno. Když jsem se ale do galerie vrátil, přepadl mě smutek. Můj otec haitské umění miluje, je to jeho život. Nekoupí si dům, jen aby mohl investovat do haitského umění,“ vypráví Nader.
Škody galerie, odhadované na třicet milionů dolarů (570 milionů korun), nemohou podle Nadera nahradit žádné peníze. „Přišli jsme o největší sbírku haitského umění, nejen na Haiti, ale na celém světě. Některá díla už nebudou k vidění. To je konec,“ lituje galeristův syn.
Uprostřed zkázy a zoufalství nacházejí někteří haitští umělci inspiraci. Podle malíře Elise Francisca je důležité, aby výtvarníci zemětřesení zaznamenali pro budoucí generace jakožto součást haitské historie.
Téměř úplně zničena byla i katedrála Sainte-Trinité z dvacátých let minulého století. V jejích troskách je pohřbena slavná série nástěnných maleb zobrazujících scény z Kristova života. V prezidentském paláci byl zřejmě zničen obraz francouzského neoklasicistického malíře Guillaume Guillon Lethière z 18. století.
Záznamy o prvních výtvarných školách na Haiti pochází z počátku 19. století, mezinárodní uznání však haitští umělci začali získávat až po založení uměleckého centra Centre d'Art ve 40. letech 20. století. V haitském hlavním městě se zde shromáždili naivní umělci, aby v pestrobarevných a často surrealistických dílech zachytili bouřlivou historii Haiti.
Další informace:
Guardian Celebrated art of Haiti is buried under rubble