Vojáci NATO získávají město Mardžáh takřka bez boje. Pomůže to Obamovi?
Jakub PatočkaPečlivě připravená operace dosáhla svých vojenských cílů takřka bez obětí. Ale jaké budou její důsledky pro plán prezidenta Obamy zavést v Afghánistánu demokracii? táží se afghánští reportéři Guardianu Jason Burke a Mark Townsend.
Stovky amerických a britských vojáků se včera večer během operace Moštarak, největší akce spojenců od roku 2001, při průniku do města Mardžáh setkaly jen se slabým odporem. Zabit byl jeden britský voják.
Akci zahájila za úsvitu letka šedesáti helikoptér a během rána jednotky zahájily útok na hílmandské město a území na sever od něj. Americké jednotky se do večera přiblížily až k centru města, když se nesetkaly s vážnějším odporem než příležitostnou střelbou ostřelovačů.
Generálmajor Gordon Messenger, bývalý velitel britských sil v Hílmandu, na brífinku britské vlády sdělil, že s průběhem operace panuje mimořádná spokojenost: „Tálibán se nezmohl na soustavnější odpor a působí zmateně.“
Akce se účastnilo dvanáct set britských vojáků a další tři tisíce zůstaly v rezervě pro případ silného odporu Tálibů. Odpor byl však mizivý a vojáci z přední linie hlásili, že Tálibán se tváří v tvář ofenzivě „rozpustil“.
Přičítá se to okolnosti, že postup na Mardžáh byl na rozdíl od předcházejících operací předem masivně propagován ve snaze přimět povstalce k tomu, aby své pozice opustili bez boje.
Generálmajor Messenger nicméně upozornil, že Tálibán se bude patrně snažit ztracené pozice dobýt rychle zpět: „To jsou celí oni. Drží se zpátky a pozorují. Během pár dní chytí druhý dech a půjdou na to.“
Spolu s povstalci oblast, pokládanou za jednu z nejsilnějších pevností Tálibánu v jižním Afghánistánu, opustila i většina civilního obyvatelstva. Některé vesnice byly údajně zcela vylidněné.
Během včerejška se neobjevilo hlášení o jediném ztraceném životě civilisty. NATO instruovalo své jednotky, aby v tomto ohledu postupovaly s úzkostlivou snahou. Velitel britských sil v Hílmandu James Cowan vydal vojákům pokyn: „Nestřílejte v případě sebemenšího rizika pro nevinné, a to dokonce i tehdy, pokud vás to vystaví většímu nebezpečí. Sebeovládání vyžaduje odvahu.“
Podle BBC nicméně Červený kříž zřídil v Mardžáhu první provizorní ošetřovnu, která již poskytla první pomoc desítkám zraněných obyvatel.
Hlavním cílem operace Moštarak je obsazení města Mardžáh, které obklopuje soustava kanálů a hustě zaminovaných polí i cest. Moštarak znamená v lokálním dialektu Společně, což odkazuje k faktu, že akce se účastní čtyři a půl tisíce členů americké námořní pěchoty, patnáct set afghánských vojáků a tři sta dalších amerických vojáků. Akce se účastní k Dánové, Kanaďané a Estonci.
Generálmajor Nick Carter, velitel NATO v jižním Afghánistánu, včera ohlásil, že afghánské a koaliční jednotky úspěšně pronikly do osmdesátitisícového Mardžáhu bez obětí. Afghánský ministr obrany Ráhim Wardak řekl, že většina odporu bude soustředěna do okolí hlavního tržiště města.
Operace je první akcí poté, co americký prezident Obama rozhodl do Afghánistánu vyslat dalších pětatřicet tisíc vojáků. Jedná se o zahájení větší kampaně, jejímž cílem je vytvořit podmínky k tomu, aby se spojenecké jednotky mohly začít z Afghánistánu stahovat. Prezident Obama ohlásil, že počátek stahování by měl nastat v roce 2011. Úspěch této akce je z hlediska podpory veřejnosti klíčový.
Ačkoli se Tálibán zapřísahal, že bude město bránit a ještě včera trval na tom, že ho má plně pod kontrolou, analytici se shodují, že nebude riskovat přímou konfrontaci s mnohem lépe vyzbrojenými koaličními jednotkami. V několika případech, kdy se k tomu uchýlil, utrpěl těžké ztráty.
Ústupu bez boje odpovídá skutečnost, že včera byly hlášeny i minimální ztráty mezi Táliby. Odhaduje se, že o život přišlo pět až dvacet povstalců.
Tálibán se tak zřejmě uchýlí k tomu, co nazývá asymetrickou taktikou boje: k odpalování dálkově ovládaných náloží a k sebevražedným útokům. Tato taktika spolu s čím dál účinnějším přepady se zatím jeví smrtelně účinná. V Afghánistánu zemřelo už devět set amerických a 258 britských vojáků od roku 2001.
Britští vojáci dostali pokyn vyhýbat se při přesunech cestám právě v obavě z dálkově řízených výbušnin.
Otázka, zda bude Tálibán o město bojovat, se dotýká základních strategických otázek afghánské války. Mardžáh je pro Tálibán důležitou křižovatkou pro přesuny posil a zásob a také pro obchod s drogami, na němž jsou příjmy Tálibánu v Hílmandu závislé. Výsledek operace je daleko důležitější jako test nových amerických snah v Afghánistánu.
Koaliční velitelé tvrdí, že jejich plánem je dobyté území obsadit a umožnit na něm vznik nových místních civilních institucí. Generálmajor potvrdil, že nové koaliční posádky budou rozmístěny na novém území, kde se okamžitě začne pracovat na obnově civilní správy.
Messenger doplnil, že se jedná o první případ situace, kdy koaliční vojska mají dost sil, aby obsazená území nejen vyčistila od jednotek Tálibánu, ale i je dlouhodobě udržela. Britské jednotky a afghánské jednotky postoupily do Mardžáhu v roce 2008, ale pod opakovanými těžkými útoky Tálibů byly nakonec donuceny k ústupu.
Messenger uvedl, že obsazení Mardžáhu a jeho okolí je základem koaliční strategie zlomit vliv Tálibánu v Afghánistánu. Prohlásil, že pokud by spojenecké jednotky nedokázaly předvést, že jsou schopny obsadit a udržet takto ošemetná území, současný plán by nemohl postoupit do další úrovně.
Navzdory pozornosti upřené k Mardžáhu v posledních dnech město zůstává jen malou částečkou většího složitého obrazu. Tálibán využívá nedostatku legitimity, jímž je Karzáího vláda, a prezentuje se jako ochránce afghánských zájmů proti cizím vetřelcům, islámské víry proti neznabohům a paštunských konzervativních venkovských kmenů proti jejich národnostně odlišným a často městským rivalům.
Další problém spočívá v okolnosti, že pákistánské tajné služby, které mají v oblasti klíčový vliv, sympatizují s určitými částmi Tálibánu. Snahy spojenců ukončit podporu z Pákistánu, o kterou se Tálibové opírají, zatím nevedly k výsledku. Mnozí proto věří, že o úspechu operace Moštarak se rozhoduje daleko od zaminovaných mardžáhských kanálů.
BBC cituje jednoho z velitelů Tálibánu, mullu Abdula Razaka, který operaci Moštarak označil za „maškarádu“ pro média: „Jejich hlavním cílem je vrátit trošku prestiže poraženému vojenskému veliteli generálu Stanleymu McChrystalovi,“ napsal v mailu adresovaném agentuře AFP.
Další informace:
Guardian Coalition troops force Taliban retreat from key stronghold
BBC Nato aims to add to Afghan gains