Vojáci NATO získávají město Mardžáh takřka bez boje. Pomůže to Obamovi?
Jakub PatočkaPečlivě připravená operace dosáhla svých vojenských cílů takřka bez obětí. Ale jaké budou její důsledky pro plán prezidenta Obamy zavést v Afghánistánu demokracii? táží se afghánští reportéři Guardianu Jason Burke a Mark Townsend.
Stovky amerických a britských vojáků se včera večer během operace Moštarak, největší akce spojenců od roku 2001, při průniku do města Mardžáh setkaly jen se slabým odporem. Zabit byl jeden britský voják.
Akci zahájila za úsvitu letka šedesáti helikoptér a během rána jednotky zahájily útok na hílmandské město a území na sever od něj. Americké jednotky se do večera přiblížily až k centru města, když se nesetkaly s vážnějším odporem než příležitostnou střelbou ostřelovačů.
Generálmajor Gordon Messenger, bývalý velitel britských sil v Hílmandu, na brífinku britské vlády sdělil, že s průběhem operace panuje mimořádná spokojenost: „Tálibán se nezmohl na soustavnější odpor a působí zmateně.“
Akce se účastnilo dvanáct set britských vojáků a další tři tisíce zůstaly v rezervě pro případ silného odporu Tálibů. Odpor byl však mizivý a vojáci z přední linie hlásili, že Tálibán se tváří v tvář ofenzivě „rozpustil“.
Přičítá se to okolnosti, že postup na Mardžáh byl na rozdíl od předcházejících operací předem masivně propagován ve snaze přimět povstalce k tomu, aby své pozice opustili bez boje.
Generálmajor Messenger nicméně upozornil, že Tálibán se bude patrně snažit ztracené pozice dobýt rychle zpět: „To jsou celí oni. Drží se zpátky a pozorují. Během pár dní chytí druhý dech a půjdou na to.“
Spolu s povstalci oblast, pokládanou za jednu z nejsilnějších pevností Tálibánu v jižním Afghánistánu, opustila i většina civilního obyvatelstva. Některé vesnice byly údajně zcela vylidněné.
Během včerejška se neobjevilo hlášení o jediném ztraceném životě civilisty. NATO instruovalo své jednotky, aby v tomto ohledu postupovaly s úzkostlivou snahou. Velitel britských sil v Hílmandu James Cowan vydal vojákům pokyn: „Nestřílejte v případě sebemenšího rizika pro nevinné, a to dokonce i tehdy, pokud vás to vystaví většímu nebezpečí. Sebeovládání vyžaduje odvahu.“