O sporném prodeji domu na Václavském náměstí rozhodnou zastupitelé
Redakce DRMěstská část Praha 1 v úterý nerevokovala své usnesení ze září loňského roku, kdy schválila prodej sedmi osmin domu na Václavském náměstí 39. Proti prodeji je Družstvo nájemníků. Pro zrušení usnesení hlasovalo jen třináct zastupitelů.
Zastupitelé Prahy 1 jednali o prodeji části domu na Václavském náměstí. Již v září loňského roku přitom rozhodli, že k prodeji dojde, a to za 153 125 000 korun. Zároveň schválili předkupní právo, které až do 27. prosince 2013, kdy lhůta vypršela, měla společnost Václavské náměstí 39, jež vlastní 1/8 domu. Spekuluje se o tom, že její nitky mohou vést až k lobbistovi Ivo Rittigovi.
V rámci úterního jednání zastupitelstva Prahy 1 radní Prahy Jan Vašíček (TOP 09) zastupitele první městské části seznámil s oponentním posudkem, který nechal vypracovat u znaleckého ústavu ABBEN - znalecká kancelář. Tržní cena domu s šestatřiceti byty, který má 3500 metrů čtverečních čisté bytové plochy a 1286 metrů čtverečních nebytových prostor, je podle ní 300 milionu korun, tedy asi osmdesát tisíc korun na metr čtvereční.
Praha 1 oproti tomu chtěla — podle znaleckého posudku Františka Mráze — dům prodat za dvaačtyřicet tisíc korun na metr čtvereční. „Nevím, jak znalec provedl porovnání cen v rámci okolí Václavského náměstí, ale že by byla cena bytů nižší, než cena bytů na Jižním Městě, je asi velmi nepravděpodobné. Navíc platná cenová mapa uvádí cenu bytů v této lokalitě ve výši přibližně 98 tisíc korun za metr čtvereční,“ uvedl radní Vašíček.
Zastupitele upozornil na to, že v novém občanském zákoníku je uvedeno, že pokud zastupitelé nebudou spravovat majetek s péčí řádného hospodáře a městu vznikne škoda, ručí za vzniklou škodu v plném rozsahu veškerým svým majetkem. „Není zvykem, aby městská část prodávala většinový podíl menšinovému vlastníkovi,“ řekl zastupitel Jan Bürgemeister, který se přiklonil k tomu, aby bylo původní usnesení zastupitelstva Prahy 1 revokováno.
Původně navržená cena 153 125 000 korun naopak přijde přiměřená zastupiteli Filipu Dvořákovi (ODS). Prodej domu podporuje také zástupce společnosti Václavské náměstí 39 Ferdinand Überall.
Zastupitelka Kateřina Klasnová (VV) zopakovala, že prodej domu je pro Prahu 1 nevýhodný. Z domu je roční výnos asi osm milionů korun, a to i přes nízké nájemné v nebytových prostorách, lze ho podle ní spravovat i z těchto peněz. „Dům si na sebe vydělá. Po přesoutěžení nájemce by mohl dům vydělávat ještě více,“ řekla. Praha 1 by navíc prodejem menšinovému spoluvlastníkovi podle ní ohrozila bydlení šestatřiceti partají.
Zastupitel Filip Pospíšil ze zelených zdůraznil, že by byl rád, aby Praha 1 uchránila byty v centru města. V lokalitě, kde se nachází Václavské náměstí, totiž bydlí čím dál méně lidí. Jeden z nájemníků domu Jiří Šváb připomněl, že Družstvo nájemníků s prodejem domu nesouhlasí, původní rozhodnutí Prahy 1 znamenalo podle něj až zdravotní poškození některých obyvatel domu. Již dříve připomněl, že v domě se 25. února 1969 upálil student Jan Zajíc.
Družstvo nájemníků s prodejem přitom nesouhlasilo od počátku, stejně tak část opozice v první městské části — Věci veřejné a Strana zelených se opakovaně snažily původní rozhodnutí radnice zvrátit. Do záležitosti se vložila rada pražského magistrátu, která sice původně odhlasovala, že pražské zastupitelstvo se případným prodejem 7/8 domu zabývat nebude, následně ale usnesení revokovalo. Zastupitelstvo hlavního města následně záměr Prahy 1 neschválilo.
Vznikly pochybnosti, zda takové usnesení stačí. Zastupitelstvo totiž přímo neodhlasovalo, že prodej za daných podmínek nesmí být uskutečněn, a tak pražská rada prodej zakázala do doby, než zastupitelstvo města znovu rozhodne. Zastupitelé budou o prodeji jednat ve čtvrtek, kdy by měl padnout konečný verdikt.