Alej roku spojuje jihomoravské Jedovnice s Lažánkami
Vratislav DostálPřes sedm tisíc hlasujících rozhodlo o vítězi ankety Alej roku. Z více něž šedesáti nominovaných stromořadí zvítězila alej spojující jihomoravské Jedovnice s Lažánkami. Hlasovalo pro ní 21,1 % hlasujících.
Z více než sedmi tisíc hlasujících letošního ročníku ankety Alej roku rozhodlo, že si největší obdiv zaslouží alej spojující jihomoravské Jedovnice s Lažánkami. V internetovém klání zvítězila mezi jedeašedesáti nominovanými stromořadími z Čech, Moravy i Slezska, když získala 21,1 % hlasů. Diplom si 12. prosince převezme Jiří Židů, který alej nominoval. Na druhém místě skončila Priessnitzova lázeňská kolonáda v Jeseníku, místo třetí obsadila Alej Na valech v Poličce.
„Z vítězství mám radost a věřím, že aleji pomůže. Jedovnickou alej jsme do soutěže přihlásili proto, abychom na tuto významnou krajinnou dominantu upozornili a pokusili se získat peníze na její obnovu. Na vítezství se určitě významnou měrou podíleli i žáci základní školy v Jedovnicích a studenti místní průmyslovky. Alej před třemi lety poničila vichřice, ale přesto je stále pestrá. Má zhruba dvě stě stromů a převládají lípy s jasany. Ale najdeme zde i horské javory a javory mléče. U odbočky na Rudici roste i několik vzácnějších jilmů,“ přibližuje důvody nominace Jiří Židů z Brna.
„Místní lidé jsou v ochraně stromů velmi aktivní, což dokazuje i práce pana Židů při obnově alejí. Titul Alej roku 2013 znamená z naší strany nejen propagaci na webu ankety a umístění pamětní desky v aleji. S místními jsme v intenzivním kontaktu a zjišťujeme, jaké pomoc z naší strany by se jim hodila nejvíce. Rozhodně chceme, aby se aleji dostalo více pozornosti a napomohla i k dalšímu rozvoji turistiky šetrné k přírodě na Jedovnicku,“ doplnila organizátorka ankety a vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová z Arniky.
Ve fotografické části soutěže, kde porota vybírá nejpůsobivější fotky a oceňuje jejich autory, zvítězila fotografie Alej na Anenský vrch v Andělské hoře (Moravskoslezský kraj) od Kateřiny Bujnochové. Druhá skončila Osová alej ve Veltrusech od Ireny Brožové, na místě třetím se pak umístila alej vedoucí na Křížový vrch u Cvikova (Liberecký kraj), kterou vyfotil Dan Bareš.
„Aleje jsou úchvatným fenoménem naší krajiny a musíme si je chránit. V létě chrání cestovatele před slunečním žárem, v zimě omezují tvorbu sněhových jazyků na silnicích. Poskytují útočiště řadě druhů živočichů. Stromořadí mají svůj půvab v každé roční době, jak je ostatně vidět na fotografiích z přihlášených do ankety. Stromy okolo silnic ale i drobných cestiček do naší krajiny rozhodně patří a proto dlouhodobě pracujeme na jejich ochraně. Tomu má pomoci i anketa Alej roku,“ vysvětluje význam alejí i ankety mluvčí Arniky Vratislav Vozník.
Letošní hlasování se snažili ovlivnit podvodníci pomocí falešných hlasů z takzvaných hlasovacích robotů. Arnika tento pokus odhalila a po konzultacích s odborníkem na informační systémy tyto hlasy identifikovala.
Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice Zachraňme stromy požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než třicet tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než sto tisíc stromů.