ČSSD a ANO se shodly na majetkových přiznáních. Sporem jsou stále daně
Vratislav DostálSociální demokraté a zástupci hnutí ANO pokračují v debatách o koaliční spolupráci. Po každém jednání jejich zástupci tvrdí, že směřují k dohodě. Naposledy našli kompromis u majetkových přiznání. Zvyšování daní ale zatím nevyřešili.
Nejsilnější politické strany, ČSSD a ANO, rozšiřují počet témat, na kterých našli jejich zástupci shodu. „V celé řadě oblastí bylo dosaženo shody. Už se začíná vytvářet podklad možné budoucí spolupráce. Osobně se domnívám, že máme povinnost na základě volebních výsledků a na základě voleb dospět k dohodě tak, aby Česká republika mohla mít do konce roku sestavenou vládu," uvedl už v pondělí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
V úterý pak zástupci vyjednávacích týmů ČSSD a ANO oznámili dohodu na podobě majetkových přiznání. Ta by se měla vztahovat na politiky, od roku 2015 také na občany. Otázka zatím je, od jaké výše budou muset lidé svůj majetek prokazovat. Sociální demokraté se s hnutím ANO shodují také na zrušení většiny poplatků u lékaře či potřebě přijetí zákona o státní službě.
Podle předsedy sociálních demokratů se strany dohodly na maximální otevřenosti státní správy. „Jsem rád, že jsme dosáhli shody na tom, že je nutné posílit absolutní otevřenost veřejného sektoru a státní správy, že je třeba dosáhnout takových opatření, která povedou k úsporám v oblasti provozu státu. Mluvili jsme o naprosto konkrétních věcech jako je centrální zadávání veřejných zakázek a centrální nákupy pro státní sektor," uvedl Sobotka pro server iDnes.cz.
Na úterním jednání hnutí ANO a ČSSD padl návrh, že si finanční úřad může vyžádat majetkové přiznání od fyzické osoby, která nakoupí movitý či nemovitý majetek v určité výši, a nebude jasné, kde na nákup onoho majetku fyzická osoba vzala peníze.
Doteď musel naopak finanční úřad dokazovat, že fyzická osoba tento majetek nemohla při svých příjmech nabýt. O výši hodnoty takto nabytého majetku, kdy by měla fyzická osoba prokázat své majetkové poměry, budou týmy hnutí ANO a ČSSD ještě jednat.
„Hodnota nabytého majetku ve výši dvaceti milionů byl pouze hypotetický příklad. V praxi by ale toto opatření vypadalo tak, že když pan Řebíček koupí Slavii, měl by finančnímu úřadu na vyžádání doložit své majetkové poměry, aby bylo jasné, kde na nákup Slavie vzal. Dneska jsou úřady nečinné, protože dokazování je na nich. Tuhle praxi chceme tedy otočit," vysvětlil člen vyjednávacího týmu a předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.
Podle něj bude hnutí ANO prokázání původu majetku vyžadovat u politiků a státních zaměstnanců, kteří rozhodují o veřejných financích. Po dohodách s ČSSD se má prokazování původu majetku rozšířit o fyzické osoby, u nichž existuje podezření, že svůj majetek nenabyly legální cestou.
„My máme v programu, že budeme vyžadovat prokázání majetku u osob, které jsou podezřelé z finanční trestné činnosti. S ČSSD se bavíme o tom, že finanční úřad bude mít pravomoc vyžadovat doklady o původu majetku už před sdělením tohoto podezření orgány činnými v trestním řízení. Na parametrech, kdy má být toto opatření přijato a od jaké výše by měl být majetek přiznáván, jsme se ještě nedohodli," dodal Faltýnek.
Sporem je doposud zavedení progresivního zdanění. Babiš tvrdí, že stát místo vyšších daních hlavně šetřit. „Stát nakupuje za 800 miliard ročně, z toho za 125 miliard od firem, kde nezná vlastníka, a za 330 miliard bez výběrových řízení, tam je nejrychlejší úspora," uvedl předseda hnutí ANO v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT24.
Podle hnutí ANO zatím panuje shoda na tom, že by všechny daně zůstaly do roku 2016 na nynější úrovni. Místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek dokonce v úterý v rozhovoru pro ČT24 připustil, že by progresivní zdanění nemuselo být součástí koaliční smlouvy.
„My jsme zatím neudělali žádný jednoznačný závěr o tom, že budeme zmrazovat daně, a pokud by se zmrazovaly, tak by se musely zmrazit také všechny ty nápady, jako přijít o čtyřicet miliard v důsledku snížení sazby DPH z patnácti na deset procent," uvedl po jednání Mládek.
Jan Volný z ANO nicméně po jednání zdůraznil, že se vyjednávání výrazně posunula. „Dohodli jsme se na snaze řešit rozpočtový deficit významným šetřením a výběrem daní, dohodli jsme se, že v podstatě zafixujeme daňovou úroveň jako v roce 2013 a v nejbližších letech nebudeme daně zvyšovat,“ uvedl Volný s tím, že by se dvouleté zmrazení týkalo daní pro fyzické i právnické osoby.
„Už Nečasova vláda v roce 2013 obnovila progresivní zdanění, ale trochu pokrytecky to nazvali solidární daň. Čili my de facto dvě sazby máme a jsem velmi rád, že hnutí ANO slyší na to, že bychom to takto zachovali, dokonce slyší i na to, že by se tomu říkalo druhá sazba daně z příjmu fyzických osob,“ doplnil Mládek z ČSSD.
Vyjednávací týmy hnutí ANO a ČSSD se nad otázkou daní, ale už i nad konkrétními kroky k sestavení budoucí koaliční vlády, sejdou v sobotu.