Poplatek za den v nemocnici bude šedesát korun
Vratislav DostálVláda Jiřího Rusnoka ve středu schválila návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, který reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten zrušil regulační poplatek ve výši sto korun. Podle ministerstva zdravotnictví je ale určitý poplatek nutný.
Úřednický kabinet Jiřího Rusnoka ve středu schválil snížení poplatku za pobyt v nemocnici. Schválený návrh reaguje na nedávný nález Ústavního soudu, který uplynutím letošního roku ruší regulační poplatek za lůžkovou péči.
Cílem změny je zachování rovnováhy systému poskytování lůžkové péče i v roce 2014. Vláda zároveň požádala dolní komoru, aby novelu zákona přijala již v prvním čtení. Změna by mohla začít platit v průběhu února až března, záleží na tom, kdy poslanci normu projednají.
„Navrhujeme stávající poplatek sto korun za poplatek v nemocnici, který Ústavní soud ruší, nahradit sumou šedesáti korun za den pro všechny hospitalizované nad osmnáct let,“ uvedl premiér Jiří Rusnok. Stokorunový poplatek v nemocnicích, ústavech, léčebnách a lázních zrušil Ústavní soud k 1. lednu 2014. Do doby, než vstoupí vládou schválená novela v platnost, nebudou pacienti platit nic.
Ústavní soud vyhověl v červenci návrhu skupiny poslanců sociálních demokratů, zrušil nejen regulační poplatky, nýbrž i některá ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterými bylo upraveno rozlišení zdravotní péče na standardní a nadstandardní.
Rozhodnutí Ústavního soudu přivítali sociální demokraté. Podle jejich předsedy Bohuslava Sobotky jde o zasloužený krach nespravedlivého experimentu Nečasovy vlády. „ČSSD od počátku kritizovala snahu pravicové koalice rozdělit ústavou garantovanou zdravotní péči na péči pro bohaté a ty ostatní, na základě tzv. nadstandardu,“ uvedl před časem Sobotka.
„Poukazovali jsme na konflikt s Listinou základních práv a svobod a jsem rád, že naší kritice dal Ústavní soud za pravdu. Ministr Heger, který všechny tyto neústavní změny, prováděné na úkor pacientů prosazoval, by se za to měl veřejně omluvit, stejně jako jeho strana TOP 09,“ dodal předseda sociálních demokratů.
Podle stínového ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD je dobrou zprávou pro české pacienty, že o jejich léčbě bude i nadále rozhodovat zdravotní stav a nikoliv stav bankovního konta. „Pro ČSSD je nepřijatelné, aby se pacienti dělili na dvě kategorie — na ty bohatší, kterým finanční možnosti dovolí přístup k nejmodernější léčbě a na ty chudší, kteří si některé druhy kvalitní péče nebudou moci dovolit,“ dodal.
„Sociální demokraté rovněž vítají snížení regulačního poplatku za lůžkovou péči ze současných sto korun na šedesát korun,“ uvedl Němeček s tím, že stokorunový poplatek představuje pro sociálně slabší občany a zejména pak pro seniory významnou peněžní zátěž. „Zdravotní péče se pro ně stala kvůli jeho zvýšení pravicovou vládou neúnosně drahou a tím i nedostupnou,“ vysvětlil.
Podle ministerstva zdravotnictví je ale určitý poplatek nutný, neboť tvoří významný příjem části poskytovatelů zdravotnických služeb, kteří by bez něj mohli zkrachovat. V letošním roce tyto poplatky představují pro nemocnice a další lůžková zařízení příjem ve výši 2,1 miliardy korun. Úpravou výše poplatku na šedesát korun za den dojde ke snížení celkového objemu vybraných peněz o zhruba miliardu na 1,1 miliardy korun ročně.