ČEPS vyhrožuje, že odpojí solární a větrné elektrárny
Dušan RadovanovičElektřina z obnovitelných zdrojů údajně ohrožuje energetickou síť v České republice. Potíž tkví ale v tom, že se podnik Česká přenosová soustava nedokázal na změny pořádně připravit, shodují se odborníci.
Česká přenosová soustava (ČEPS), která spravuje rozvody elektřiny v zemi, oznámila, že pokud bude pokračovat připojování dalších solárních a větrných elektráren, může dojít ke kolapsu celé sítě.
Podle ČEPS je nárůst ekologických elektráren příliš prudký. Do soustavy elektrického vedení v zemi je v současné době připojeno více než 600 MW výkonu větrných a solárních elektráren. Navíc jsou již odsouhlasené žádosti na připojení dalších zdrojů, které dosahují celkového výkonu 3 500 MW.
„Požádali jsme distribuční společnosti (ČEZ , E.ON, PRE) o pozastavení vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení nových větrných a fotovoltaických elektráren," řekl předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEPS Petr Zeman.
ČEPS dokonce vyhrožuje tím, že pokud budou kladná stanoviska vydávána i nadále, nebude riskovat výpadek a začne solární a větrné elektrárny odpojovat. „Nelze do soustavy připojit více výkonu, než z ní lze odebrat, to nám jednoduše neumožňují fyzikální zákony," zdůvodnil svou pohrůžku Zeman.
Otázkou ovšem je, zda se skutečně jedná o tak rychlý nárůst ekologicky šetrných elektráren, jak ČEPS tvrdí. Vláda totiž už v roce 2003 schválila plán, podle kterého v roce 2010 mělo pocházet z větrných a fotovoltaických elektráren osm procent elektřiny. Ve skutečnosti je to ale pouhých šest procent. Rozvoj elektráren je tedy oproti původnímu plánu dokonce pomalejší.
Zdá se tedy, že problémem není příliš mnoho ekoelektráren, ale nepřipravenost ČEPS. Ekologové přitom upozorňují, že v jiných evropských zemích dosahuje poměr elektrické energie z obnovitelných zdrojů až dvaceti procent a síť přitom nikomu nekolabuje.
„Může to znamenat pouze dvě věci. Buď pro ČEPS platí jiné fyzikální zákony než v Dánsku, Německu, Španělsku, Americe a jinde. Nebo šéfové firmy posledních asi sedm let spali a nevšimli si, že také u nás startuje zelená energetika a oni tomu musí po vzoru kolegů přizpůsobovat síť. Dobré ráno,“ vzkázal vedení ČEPS energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký.
Výhružka v podobě odpojování solárních elektráren podle ekologů navíc jde na ruku výrobcům špinavé energie. Neexistuje totiž významný důvod, proč by v případě přetížení sítě nemohl ČEPS namísto čistých elektráren odpojit třeba elektrárnu uhelnou.
„Samozřejmě lze odpojovat Prunéřov nebo Dukovany. Je to jen otázka politického rozhodnutí a právě odsud vane vítr. ČEZ vidí, že rostoucí výroba zelené elektřiny vytváří konkurenci, kvůli které by musel začít omezovat své špinavé elektrárny,“ řekl Deníku Referendum ředitel české pobočky Světového informačního servisu pro energetiku WISE CZ Jan Beránek.
„Hrozně rád bych věděl, kde z toho skáčou větší radostí. Jestli na ruské ambasádě, nebo v uhelných firmách,“ dodává k tomu Polanecký. Za pravdu kritikům dal v podstatě i mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, který obavy z ekologické konkurence přiznal. „Souhlasíme s ČEPS, že současný rozmach nových fotovoltaických a větrných elektráren přestavuje hrozbu pro stabilitu elektrizační soustavy České republiky,“ uvedl Kříž.
Ovšem ani ČEZ již nemůže obnovitelné zdroje energie úplně ignorovat. Sluneční elektrárnu staví například u Ševětína na Českobudějovicku, větrné elektrárny zase na Vysočině.
Že by případné odpojení elektráren mohlo mít i závažné právní důsledky potvrdil ČTK Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Ambruz & Dark. „Neznamenalo by to rizika pouze pro investora, ale také pro stát, vyplývající z jeho případné odpovědnosti," zdůraznil Hrnčíř.
Další informace:
Aktualne.cz Nové solární elektrárny ohroženy. Sítě jsou přetížené
ECn.cz ČEPS se vzbudil až po sedmi letech
Novinky.cz Energetici šturmují proti solárním elektrárnám: Zničí nám síť