Vyhláška upravující situaci zdravotně postižených jde do připomínkového řízení
Andrea CerqueirováPříští týden by měla jít do připomínkového řízení vyhláška navazující na novelu zákona o sociálních službách. Neměla by se tak naplnit obava, že budou lidem s postižením i nadále hromadně odebírány průkazky.
V pondělí by měla jít do připomínkového řízení vyhláška navazující na novelu zákona o sociálních službách, řešící poskytování dávek lidem se zdravotním postižením. Novelu v září schválil Senát. Náměstek ministra práce a sociálních věcí Petr Šimerka o tom ubezpečil exposlankyni Kateřinu Klasnovou z Věcí veřejných a Zdenu Cupkovou ze Sdružení zdravotně postižených.
Vyhláška je důležitá ke stanovení přesných kritérií přiznávání průkazů a výhod lidí se zdravotním postižením (TP, ZTP a ZTP/P). Přesná kritéria totiž v novele zákona nejsou. Znění vyhlášky je pro držitele zejména průkazů ZTP a ZTP/P klíčové.
„Obávám se, aby v konečném důsledku nebylo přiznávání průkazů stejně přísné či ještě přísnější než dnes a o průkazy tak nepřicházeli další těžce zdravotně postižení lidé,“ varovala Zdena Cupková už při jednání s náměstkem ministerstva práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou na konci srpna.
Spolu s Klasnovou byly Šimerkou ujištěny, že vyhláška je připravena, tento týden ji má schvalovat vedení ministerstva. „V pondělí pak její znění pošleme do klasického, patnáctidenního meziresortního připomínkového řízení,“ uvedla ředitelka legislativního odboru Naděžda Břeská.
„Základem by měl být návrat k vyhlášce 182/1991 Sb., jež navazovala na dřívější zákon o sociálním zabezpečení a platila až do dnů, kdy ji zrušil Jaromír Drábek. Nové znění však doplňuje některá specifika například u autistů,“ přiblížila Klasnová.
Neměla by se tak naplnit obava, že budou lidem s postižením dál hromadně odebírány průkazky, jak se děje v současnosti, kdy byly odebírány i dětem s končetinou amputovanou nad kolenem a výše. Lidem, kterým již byla průkazka odebrána, si budou moci následně požádat o novou. Díky průkazce mají například nárok na parkovací místo před zdravotnickým zařízením či obchodním centrem a výrazné slevy na dopravě.
Podle novely zákona nebude přiznání průkazu už vázáno na poskytnutí příspěvku na péči. Příspěvek na motorové vozidlo budou opět — jako před reformou exministra Jaromíra Drábka — dostávat i lidé s nohou amputovanou nad kolenem a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou dostávat příspěvek na mobilitu.
Klasnová ve sněmovně spolu s kolegyní Janou Drastichovou (VV) prosazovala normu, která ještě nad to měla upravit i posuzování příspěvku na péči. Ten byl totiž dřív posuzován podle šestatřiceti kritérií, po Drábkově reformě jen podle základních deseti, která platí i v zahraničí, ale v České republice byla nastavena tak, že ne všichni se do nich vejdou.
„Bylo by ideální vrátit se k předchozímu hodnocení podle šestatřiceti kritérií. Dnes je kritérií deset a jsou naprosto zkreslující,“ uvedla Klasnová. Také to bylo předmětem schůzky s náměstkem Šimerkou, který přislíbil, že se věcí bude zabývat. Požádal Cupkovou, aby za Sdružení zdravotně postižených zaslala na ministerstvo oficiální podnět k této problematice s návrhy řešení.
Na tomtéž se domluvili i v případě průkazů ZTP a ZTP/P, jimž končí platnost nejpozději v prosinci 2015 — i přesto, že některé byly vydány jako doživotní. „Bohužel, stávající právní úprava vůbec průkazku na dobu neurčitou nezná,“ podotkla Klasnová.
„Na změnu legislativy máme ale ještě dva roky. Byla bych ráda, kdyby staří lidé s nevratným zdravotním postižením nemuseli znovu absolvovat celé posuzovací kolečko. Je to pro ně zbytečná zátěž,“ dodala Cupková. Obě ženy budou ještě jednat s ministrem Františkem Koníčkem.