Liberecký kraj zvítězil v hodnocení úřadů. Může za to zveřejňování smluv
Vratislav DostálLiberecký kraj ve středu zvítězil v anketě veřejnosti o nejtransparentnější tuzemský úřad. V soutěži Otevřeno/Zavřeno získal 37 % hlasů. První místo si úřad zasloužil zveřejňováním smluv na internetu.
Liberecký kraj je nejtransparentnějším tuzemským úřadem. Rozhodla o tom veřejnost v anketě Otevřeno/Zavřeno, ve které získal sedmatřicet procent hlasů. Lidé tak ocenili, že úřad zveřejňuje smlouvy na internetu. Na nově vzniklém portálu zveřejňování smluv inicioval starosta Semil a lídr liberecké kandidátky TOP 09 Jan Farský.
„Je to významné ocenění Libereckému kraji za jeho snahu o co největší otevřenost. Doufám, že si lidé díky vítězství v soutěži všimnou, že kraj, který není ovládán oranžovou ani rudou koalicí, ukazuje cestu k transparentnosti. Lidé dali jasný signál, že zveřejňování smluv sami vyžadují,“ uvedl Jan Farský v reakci na vítězství Libereckého kraje.
Jan Farský je přitom také autorem zákona, který měl zavést povinnost zveřejňovat smlouvy nejen pro kraje, nýbrž i pro obce, ministerstva a pro stát a jeho firmy. „Zákon jsme s mými spolupracovníky a s pomocí neziskových organizací sepsali loni na jaře. Byl schválen vládou a předložen do Poslanecké sněmovny. Tam ale jeho přijetí zablokovala ODS s pomocí sociální demokracie. Zákon je ale připravený a budeme ho předkládat znovu příští Poslanecké sněmovně,“ vysvětlil Farský.
Kritici z řad poslanců ODS a ČSSD tvrdili, že zveřejňování smluv zatíží obce a další úřady statisícovými náklady. Liberecký kraj ale prokázal, že finanční náročnost je téměř nulová. „Na zveřejňování smluv v registru se vynaloží na krajském úřadě jedna desetitisícina odpracovaného času. To prokazuje, že transparentnost nemá žádné negativní dopady na úřad. Zveřejnění každé smlouvy je totiž velmi jednoduché, je to stejné, jako přidání přílohy do e-mailu,“ doplnil Jan Farský.
Liberecký kraj si nominaci vysloužil tím, že jako první mezi kraji začal používat registr smluv. Podle organizátorů soutěže tak dokázal, že zveřejňování smluv stojí minimum času — desetitisícinu toho, co se na úřadě odpracuje.
„Kritici generovali fantasmagorická čísla, jak zveřejňování smluv zatíží obce statisícovými náklady. Liberecký kraj ale začal všechny smlouvy zveřejňovat. Ověřil tak, že administrativní a tedy finanční náročnost se rovná faktické nule, na zveřejnění smluv v registru se vynaloží jedna desetitisícina času odpracovaného na úřadě,“ uvedli organizátoři soutěže.
Liberecký kraj tak podle nich vyvrátil, že transparentnost může mít negativní dopady na funkčnost povinných subjektů a ukázal, že pochybnosti, které šíří Svaz měst a obcí a podobné organizace, jen zakrývají neochotu k transparentnosti ze zištných důvodů.