Ekologové: závěry tripartity jako v padesátých letech
Jan MiesslerPodle ekologů a Strany zelených vracejí návrhy tripartity zemi do minulého století. Projekty jdou na ruku uhlobaronům, betonářům a ČEZ.
Opatření, na kterých se v úterý shodla tripartita, se dočkala zdrcující kritiky. Podle představitelů českých ekologických organizací jde o plány kontroverzní, neúčinné a neekologické, které Českou republiku vracejí do padesátých let minulého století.
Vláda, zaměstnavatelé a odboráři se de facto shodli na podpoře všech projektů, za kterými obvykle stojí betonářská nebo uhlobaronská lobby a energetický kolos ČEZ. Jde zejména o rozšíření Temelína o další bloky, rekonstrukci Prunéřova podle představ ČEZ, stop-stav na zákon o ovzduší, který by mohl „významně ohrozit konkurenceschopnost českého hospodářství", výstavbu jezů na Labi a především prolomení těžebních limitů, které by znamenalo konec Horního Jiřetína.
„Závazek odmítnout zkvalitnění zákona o ochraně ovzduší ukazuje, že se účastníci jednání nechali unést do minulého století," uvedla Kateřina Ptáčková ze Zeleného kruhu. Podle Ptáčkové je snaha podmiňovat ekonomický rozvoj dalším znečišťováním v roce 2010 neuvěřitelná. „České ovzduší patří podle hodnocení Evropské agentury pro životní prostředí mezi nejhorší v Evropě. Opravdu může ještě někdo věřit tomu, že pro naše blaho je nezbytné, aby děti mhouřily oči před továrním kouřem?“
Podle Hnutí Duha ekologie a snaha pomoci ekonomice nemusí být v rozporu, jak to ze závěrů tripartity vypadá. Podle ředitele Hnutí Duha Petra Machálka by snižování emisí během krize mohlo vytvořit padesát tisíc pracovních míst a výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů potenciálně až 300 tisíc pracovních míst. Podle ekologů by se měl stát namísto prolamování limitů zabývat ekologickou daňovou reformou, zateplováním budov a ekologickému zemědělství. A také by neměl zadarmo rozdávat povolenky.
Kritice ekologů neušli zástupci vlády, zaměstnavatelů a ani odboráři. „Bohužel se stále více potvrzuje, že Martin Bursík měl ve své drsné kritice úřednické vlády pravdu. Její zástupci totiž na tripartitě zjevně souhlasili s přijetím usnesení, které má usnadnit a urychlit prolomení platných limitů těžby hnědého uhlí chránících Horní Jiřetín a Litvínov, a to navzdory nedávným slibům premiéra Fischera zástupcům místních samospráv," uvedl například Jan Rovenský z Greenpeace.
Případné schválení protikrizového balíčku podle Rovenského potvrdí Bursíkem zmiňované spojení premiéra Jana Fischera s uhlobaronem Pavlem Tykačem přes Fischerova poradce Vladimíra Mlynáře a předsedu dozorčí rady Czech Coal Jana Dobrovského, kteří jsou dlouholetí přátelé.
Jiří Nezhyba z Ekologického právního servisu se kvůli limitům pustil pro změnu do odborářů. „V případě Prunéřova ze sebe odboráři udělali užitečné idioty ČEZ. Polovičatá modernizace elektrárny, kterou Romanovo impérium v rozporu se zákonem prosazuje, totiž povede v konečném důsledku k tomu, že stovky zaměstnanců přijdou o práci o několik let dříve, než kdyby ČEZ použil odmítanou nejlepší dostupnou technologii," uvedl Nezhyba, podle kterého je lobing ČEZ neslýchaný.
Proti závěrům tripartity se ostře vyslovili také Zelení, kteří se shodují s ekology. „Žijeme ve 21. století, ne v osmdesátých letech století minulého, kdy východiskem z krize bylo zahájení megalomanských a energeticky náročných staveb bez ohledu na zdraví lidí, životní prostředí a přínos pro výzkum a inovace,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Strany zelených Ondřej Liška.
Další informace:
Econnect Ekologické organizace: zaměstnavatelé, odbory a vláda vyvolaly ducha padesátých let minulého století
Strana zelených Tripartita prodává pochybné projekty pod nálepkou protikrizových opatření. Řada z nich připomíná uvažování minulého století.