Předčasný tendr na Temelín ukončen
Saša UhlováČechům se pravděpodobně povedl dvojnásobný rekord nejenom ve výši objednané zakázky, ale i v porušování formálních pravidel.
Dne 31. října polostátní ČEZ ukončil přijímání žádostí o účast na výběrovém řízení na výstavbu dalších jaderných bloků v hodnotě 500 miliard korun. Podle serveru IHNed.cz se jedná o největší energetickou zakázku v dějinách lidstva. Kromě ceny zakázky je zajímavé, že tak rozsáhlý tendr byl vypsán na stavbu, která nemá ani souhlas vlády, ani stejně nezbytnou studii dopadů na životní prostředí (EIA). Výsledky výběrového řízení budou známy koncem roku roku 2011. Téměř deset let se budou nové temelínské bloky stavět, elektřinu by měly do rozvodné sítě začít dodávat v roce 2020.
ČEZ nezveřejnil seznam účastníků výběrového řízení. Zatím svou účast veřejně potvrdil ruský dodavatel Atomstrojexport, který vystupuje v konsorciu se společností Škoda JS a ruskou firmou Gidropress a francouzský dodavatel Areva. Zájem o zakázku dříve vyjádřil i americký Westinghouse.
Z údajů českého statistického úřadu vyplývá, že v ČR vyprodukujeme zhruba o třicet procentních bodů elektřiny víc, nežli ji spotřebujeme. V dosavadních analýzách nenalézáme žádnou odpověď, k čemu je budování dalších kapacit určeno.
Předčasné výběrové řízení nepřispívá k obrazu České republiky jako transparentní země s jasnými formálními pravidly. Ve standardním stavebním řízení se předpokládá, že připomínky odpovědných rozhodovacích orgánů mohou pozměnit projekt a pak je vypisování zakázky předem nesmyslné. Deníku referendum se před vydáním této zprávy nepodařilo zjistit nakolik tento projekt zatíží státní pokladnu, ani jaký to bude mít dopad na vývoj cen energie. Nezodpovězena zatím zůstává i otázka, proč zástupci státu v ČEZu v době krize připravují investice, které nejsou nejsou ani potřebné ani výhodné.