Tisíce Rusů protestují proti vládní straně
Petr SalamonNejvětší demonstrace se odehrály v Kaliningradu, západní enklávě Ruska. Lidé kritizují příliš velké poplatky a vládní stranu. Opoziční vůdce vyžaduje podobnou životní úroveň, jako je v Polsku, v Litvě a v členských zemích EU.
Více než deset tisíc občanů ruské oblasti Kaliningradu protestovalo proti guvernérovi Georgy Boosovi a vykřikovalo hesla proti vládnoucí straně Jednotné Rusko. Prezident Dmitrij Medveděv v reakci poslal do oblasti zvláštního vyslance Ilju Klebanova, aby události prošetřil. Guardian uvádí, že podle nejmenovaných zdrojů by mohl být Kremlem jmenovaný guvernér zbaven funkce.
Menší protestní shromáždění se konala i v jiných městech Ruska včetně Vladivostoku, Moskvy a Petrohradu. Jednotky pořádkové policie násilně potlačily pokojné demonstrace na Náměstí Triumfalnaya v Moskvě a zadržely na stovku lidí.
Protesty se konaly po celou éru vlády Vladimíra Putina, rozsah toho v Kaliningradu ale zřejmě Kreml zaskočil. Jedná se o západní enklávu Ruska, kterou od Německa získal Stalin během druhé světové války a která sousedí s členskými státy EU, s Polskem a s Litvou.
Opoziční vůdce Kaliningradu Solomon Ginzburg, který je zároveň poslancem, řekl, že demonstrací se zúčastnilo široké spektrum občanů. Byli přítomní komunisté, liberálové i ultranacionalisté. Lidé jsou podle něj nespokojeni s rostoucími komunálními a dopravními poplatky. Ginzburg poté vyzval Boose k rezignaci.
„Na rozdíl od většiny Rusů můžeme porovnávat naši životní úroveň s polskou a litevskou,“ řekl Ginzburg. „Boos nám slíbil totožné standardy, jako jsou v EU. Ukázalo se, že lže.“
Vládní strana Jednotné Rusko nyní plánuje protishromáždění, na kterém se mají setkat zaplacení příznivci. „To nikoho nepřesvědčí, nežijeme v Turkmenistánu, ale v Evropě — a navíc v jednadvacátém století,“ řekl Ginzburg.
Podle analytiků nevyvodí Kreml z událostí v Kaliningradu žádné závěry směrem k liberalizaci ruského politického systému. Místo toho se budou úřady, vystrašené z možného šíření sociálních nepokojů do dalších oblastí země, snažit zabránit pokračujícím masovým protestům.
„Rozsah protestu je příliš veliký, aby si Kreml mohl dovolit nezareagovat okamžitě. Bylo by pro Kreml nebezpečné, pokud by se něco podobného opakovalo jinde,“ řekl odborník na regionální elity z Carnegieho centra v Moskvě Nikolaj Petrov .
Skupiny na ochranu lidských práv vyzvaly úřady k zastavení blokád dalších pokojných demonstrací. Během nedělních protestů byli zatknuti Oleg Orlov, předseda Centra památníku pro lidská práva, a Boris Němcov, vedoucí prodemokratického opozičního hnutí Solidarita.
„Ruské zákony jednoznačně zaručují svobodu shromažďování,“ řekla Tany Lokshina, místopředsedkyně moskevské pobočky Human Rights Watch. „Zatýkání bojovníků za lidská práva a pokojných protestujících jsou ukázkovým příkladem toho, jak bezostyšně porušují státní orgány právo.“
Rovněž Barack Obama vyjádřil znepokojení nad nedělním zatýkáním v Moskvě. „Zadržování nejméně sta demonstrantů, včetně významných zastánců lidských práv a opozičních politických vůdců, spolu se zprávami o špatném zacházení s některými demonstranty, jsou dalším úderem proti svobodě projevu a shromaždování. To jsou univerzální a základní práva, která musí být chráněna,“ uvedl Bílý dům v tiskovém prohlášení.
Dnešní magazín New Times zveřejnil dopis, podle kterého mají úředníci kvóty pro počet zatčených opozičních demonstrantů, a v případě, že je nenaplní, musí platit. Policie dostala navíc informaci, že zahraniční zpravodajské služby financovaly tyto protivládní demonstranty podobně jako pochody neonacistů nebo homosexuálů.
Další informace:
Guardian Kremlin shocked as Kaliningrad stages huge anti-government protest