Hlasování v anketě Alej roku 2012 začalo
Vratislav DostálOd středy mohou lidé hlasovat pro nejzajímavější z devětašedesáti stromořadí, které se ucházejí o titul Alej toku 2012. Letos bylo do ankety nominováno o čtrnáct alejí více než v loňském roce.
Ve středu začalo hlasování v anketě Alej roku 2012. Hlasování probíhá na webu, kde jsou také popisy, fotografie a mapa přihlášených stromořadí, a končí 30. listopadu. Podle pořadatele ankety by titul měla získat alej nejen nejkrásnější, nýbrž i ta s nejsilnějším příběhem
„Titul by měla získat alej, která je podle hlasujících nejen nejkrásnější, ale má i nejsilnější příběh doplněný o nejhezčí fotky. Do ankety lidé přihlásili velmi rozmanité aleje. Mezi nominovanými najdeme alej mezinárodní, která spojuje Česko s Německem, alej u nejvýše položené železnice u nás, aleje staleté i čerstvě vysázené,“ uvedl vedoucí kampaně Zachraňme stromy! Sdružení Arnika, jejíž je anketa součástí, Martin Skalský z Arniky.
„Aleje jsou úchvatným fenoménem naší krajiny a musíme si je chránit. V létě chrání cestovatele před slunečním žárem, v zimě omezují tvorbu sněhových jazyků na silnicích. Poskytují útočiště řadě druhů živočichů,“ dodal mluvčí Arniky Vratislav Vozník s tím, že stromořadí mají svůj půvab v každé roční době.
„Stromy okolo silnic ale i drobných cestiček do naší krajiny rozhodně patří a proto dlouhodobě pracujeme na jejich ochraně. Tomu má pomoci i anketa Alej roku,“ vysvětlil význam alejí i ankety Vozník.
Do letošního ročníku připravila Arnika novinku. Vyhlašovat se budou vítězná stromořadí také v jednotlivých krajích. Na autory oceněných fotografií přitom čekají hodnotné ceny.
Arnika sleduje ohrožení alejí již několik let. Iniciovala vznik petice Zachraňme stromy, která požaduje lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než třicet tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala správcům cest kácet stromy u silnic bez povolení.
Arnika současně vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let u silnic v České republice zmizelo více než sto tisíc stromů.
Ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci vytvořilo ekologické sdružení první krajskou databázi alejí, která má i podobu turistické mapy. Díky desítkám dobrovolníků také opatřila reflexními pruhy stovky stromů v několika alejích pro zvýšení bezpečnosti řidičů.