Klaus se chce zalíbit sám sobě, to se mu daří
Philipp JanýrRozhovor s organizátorem chrastavského happeningu Pavlem Vondroušem vedl Philip Janýr: „Potřebujeme novou sametovou revoluci, která prosadí poctivou demokracii."
Do čeho jste se to vlastně pustil a proč?
Jde o sametový odboj proti šelmovitému kapitalismu. Klaus, jeho ODS a jeho vláda, kterou zaštituje od konce roku 2010 svou prezidentskou garancí, zde vytvořili právní prostředí, ve kterém jsou peníze až na prvním místě. Lidi si sice stěžují, ale pak je napálí takové strany, jako jsou TOP 09 či VV, které prý chtějí bojovat s korupcí.
Lidi, jako Radek John a Karel Schwarzenberg, kterých si mohl člověk kdysi vážit, se tomu nápadu propůjčili, aniž by si uvědomovali, jaké následky jejích jednání bude mít. Radek John si to uvědomil a rozpadla se mu strana, která byla prolezlá bývalými členy ODS. Schwarzenberg si to nejspíš neuvědomí už nikdy, anebo, až už bude pozdě.
Paroubek by byl lepším řešením?
V porovnání s tím, co tady bylo dosud, byl Paroubek velmi dobrým premiérem. Po policejním atentátu Jana Kubiceho a Ivana Langera několik dní před volbami se ovšem očividně hodně změnil, což se dá i pochopit. Tím byla budoucí katastrofa dnešní vládní koalice naprogramovaná.
Tu sílu, kterou měl, ta se obrátila proti němu. Z toho vyplynulo, že volič zoufale hledal alternativu. Tou se jevila být TOP 09, VV a trošku Zemanovci. Dnes je však zcela zřejmé, že to skutečná alternativa nebyla, ba naopak.
Sametový odboj zní zajímavě, jak bude pokračovat?
Počátek tohoto odboje datují od okamžiku, kdy Roman Smetana začal kreslením tykadel. Je důležité, aby ten odboj byl skutečně sametový, tedy aby nedošlo k žádnému zranění. Už moje jednání bylo na hranici, možná dokonce za, neboť se zdá, že prezident nepatrně krvácel. To se nemělo stát, to jsem vůbec nechtěl, proto jsem to taky nespočetněkrát zkoušel na své vlastní kůži. Možná, že má pan prezident kožní nemoc, nebo něco podobného a jeho kůže je tudíž velmi křehká a lehce zranitelná. S tím jsem vůbec nepočítal.
Trápí vás kvůli tomu svědomí?
Ano, velmi, protože násilí zásadně odsuzují a vyvolává pouze další násilí. Maketu zbraně jsem použil pouze z jediného důvodu. Chtěl jsem tím rázně upozornit na politickou a společenskou situaci. Kdybych použil vodní pistolku, nebo něco obdobného, nemělo by to žádný efekt, tedy rozhodně ne ten, který to mělo.
Prezident by nemluvil o atentátu a Joch by nemluvil o ufňukané bábě a média by tomu věnovala přesně jeden krátký článek. Takhle se ale rozpoutala široká a zároveň věcná diskuse a to jsem chtěl, ta byla nutná.
Mluví se ale i o ochrance.
To, že se diskutuje v mediích především o ochrance prezidenta, která prý selhala, je velmi smutné. Jednak ochranka neselhala vůbec, a pak je ta diskuse zcela bezpředmětná. Potřebujeme prezidenta, který bude s lidmi komunikovat, u kterého občané najdou pochopení, porozumění a ochranu.
Pak prezident potřebuje přesně jednoho uniformovaného policistu, který ho případně ochrání proti někomu, kdo ho začne obtěžovat. Proti střelným zbraním tu ochrana nemůže být nikdy. Nejsme v Americe ani v Rusku. Žijeme v civilizované Evropě. Ani Karola Wojtyłu jeho početná a velmi profesionální ochranka nemohla ochránit před skutečným atentátem. Prostě to nejde. Proto taky papež jezdí dnes v obrněném voze.
Prezident Klaus nekomunikuje s lidmi?
Prezident Klaus je snad nejvíce nenáviděná osoba v České republice. Kdo by s ním chtěl ještě komunikovat? Jeho specialitou je destrukce, ničení všeho, co ostatní lidi pracně budovali a rozeštvávání názorových skupin a dehonestace menšin. Navíc sedí zřejmě uzavřeně ve své kanceláři a uvažuje pouze o tom, jak dál škodit. On se chce zalíbit především sám sobě. To se mu daří.
Ještě jste mi neřekl, jak bude pokračovat sametový odboj.
Neřekl, protože pokračovat nejspíš nebude. Záleží samozřejmě na dalších lidech. Dle mého názoru však skončil a začíná revoluce.
Revoluce? Jaká?
Poctivá, taková, která zajistí poctivou politiku, poctivé demokratické nástroje, poctivou veřejnou diskusi, poctivé podnikatelské prostředí a za poctivou práci kvalitní životní úroveň.
Jak si to představujete?
K tomu jsme dnes zveřejnili manifest poctivé demokracie. Nejspíš 17. listopadu na Václavském náměstí bude víc prostoru o tom diskutovat.