Chalupa bude rozhodovat o průzkumu ložisek zlata
Vratislav DostálHnutí DUHA se chystá napsat ministru životního prostředí Tomáši Chalupovi dopis, aby stejně jako jeho předchůdci i on zamítl kontroverzní plány důlních společností, které chtějí v české krajině těžit zlato.
Hnutí DUHA osloví prostřednictvím dopisu ministra životního prostředí Tomáše Chalupu z ODS v souvislosti s plány důlních společností, které chtějí v české krajině dobývat zlato. Na konci minulého týdne o tom informoval internetový deník Aktuálně.cz.
Podle jeho zjištění se na ministerstvu životního prostředí sešly žádosti čtyř firem o stanovení průzkumného území na šesti místech České republiky. Patří mezi ně například Kašperské Hory na Šumavě nebo Petráčkova hora v Brdech. Těžební firmy přitom chtějí, aby po průzkumu ložiska následovalo otevření dolu.
Tiskové oddělení ministerstva životního prostředí přitom pro internetový deník uvedlo, že každou žádost úřadníci resortu posoudí individuálně podle zákona o geologických pracích. „Neříkáme svévolně ano či ne. Vedeme správní řízení a na základě žádosti a průběhu řízení vydáme finální rozhodnutí," vysvětlil pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.
Podle ekologů by přitom například těžba v Kašperských horách pohltila desítky hektarů šumavské krajiny nedaleko hradu, který je oblíbeným cílem turistů. Důlní společnost by v sousedství města totiž musela vybudovat obří odkaliště, kde by skladovala jemně namletou horninu, která obsahuje také tisíce tun arzenu.
„Těžba v Kašperských Horách by znamenala, že se desítky hektarů šumavské krajiny utopí pod obřími úložišti odpadu z těžby, kde by skladovali rozemletou horninu včetně tun toxického arzenu,“ uvedl v tiskovém prohlášení programový ředitel Hnutí DUHA Vojtěch Kotecký.
Průzkum je podle něj totiž prvním krokem k těžbě. „Důlní společnosti jej samozřejmě dělají jen a pouze kvůli ní. Dolování by poškodilo život místních lidí a proměnilo v pustinu desítky hektarů krajiny na místech, jako je sousedství slapské přehrady, podhůří Brd nebo Šumava,“ vysvětlil Kotecký s tím, že si patrně každý pamatuje, jak před patnácti lety přesně stejné plány vyvolaly odpor postižených obcí, desítek tisíc místních lidí, ministrů životního prostředí i poslanců a senátorů.
Důlní společnosti totiž podobné či stejné projekty prosazovaly již na konci devadesátých let minulého století. Tehdy se proti nim postavily postižené obce, desetitisíce místních lidí, poslanci a senátoři a také vláda ODS.
Hnutí DUHA přitom před dvanácti lety navrhlo a pomohlo prosadit speciální ustanovení horního zákona, podle kterého při těžbě rud — včetně zlata — nelze používat nebezpečnou technologii kyanidového loužení. Schválila jej tehdy také drtivá většina poslanců ODS, včetně Petra Nečase a Václava Klause.
Podle ekologů ale současný ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ve svém návrhu surovinové politiky naznačuje, že by chtěl příslušnou klauzuli zákona zrušit. „Je to časovaná bomba ministra Chalupy — pokud by důlním společnostem dovolil jít na ložiska zlata, nastane v postižených krajích nejspíš poprask, ve srovnání se kterým povstání proti těžbě břidlicového plynu bylo přátelskou konverzací,“ varují ekologové.
Další informace:
Aktuálně.cz Zlatá horečka v Česku: Firmy chtějí miliardy pod zemí