Na kontrolu podpisů k vyhlášení referenda v Plzni zbývají čtyři dny
Vratislav DostálPlzeňskému magistrátu zbývají pouhé čtyři dny na kontrolu návrhu místního referenda proti obchodnímu centru Aréna. Bude-li návrh shledán bezvadným, bude postoupen Radě města Plzně a následně zastupitelstvu, které referendum vyhlásí na své schůzi v září.
Magistrátu města Plzně zbývají již jen čtyři dny na kontrolu návrhu místního referenda proti záměru stavby obchodního centra Aréna. Zákon o místním referendu zavazuje kontrolující orgán samosprávy ověřením počtu podpisů nejpozději do patnácti dnů od jejich obdržení, v tomto případě tedy do 21. srpna 2012. Bude-li návrh shledán bezvadným, bude postoupen Radě města Plzně a následně zastupitelstvu, které referendum vyhlásí na své schůzi v září.
„Pokud by návrh obsahoval chyby, magistrát je povinen nám návrh vrátil neprodleně zpět, což se do dnešního dne nestalo. Lhůta pro kontrolu našeho návrhu uplyne v úterý 21. 8. 2012. Nejpozději v úterý se tak občané města Plzně dozvědí, zda bude v Plzni vyhlášeno historicky první referendum, ve kterém budou moci sami občané rozhodnout o podobě svého města,“ uvedl jeden ze členů přípravného výboru Petr Vaněk.
„Jsme přesvědčeni, že námi podaný návrh na vyhlášení referenda v Plzni je úplný a podpořil jej svým podpisem dostatečný počet Plzeňanek a Plzeňanů. Neměli jsme jako občané možnost ověřit pravdivost údajů na podpisových listinách, proto jsme ovšem návrh předávali s rezervou téměř 1 300 podpisů nad zákonem požadovaný počet“, doplnil Vaňka Martin Marek.
Návrh na vyhlášení místního referenda v Plzni se týká prostoru po bývalém Domu kultury Inwest v dolní části Americké třídy, na kterém má vyrůst obří nákupní centrum. Pod návrh na vyhlášení místního referenda se podepsalo 14 768 občanů města Plzně, což je o téměř 1 300 podpisů více, než je zákonem stanovený počet pro vyhlášení místního referenda (k vyhlášení místního referenda je třeba podpisů deset procent voličů, v Plzni přesně 13 480).
Pokud bude návrh splňovat veškeré podmínky, budou moci Plzeňané poprvé v historii svého města rozhodovat v referendu o jeho podobě a zabránit výstavbě obrovského obchodního kolosu v samotném centru Plzně.
Podle architekta a taktéž člena přípravného výboru Filipa Kastla úspěch referenda a kladné odpovědi v něm mohou získat čas k hledání a ustavení uceleného konceptu nejen dotčené lokality, nýbrž i blízkého okolí na protějším břehu řeky Radbuzy.
„Celé okolí by mělo být navzájem provázané a patřit k sobě, nikoliv být tvořeno střípky arogantní a egoistické architektury, jako je to v případě návrhu Corso Americká nebo možného rozšíření sousedního OC Tesco. Výsledky zkoumání by měly být dobrým podkladem pro hledání alternativního investora/investorů, který má ochotu pro smysluplné spolubudování města, které slouží a bude sloužit hlavně jeho obyvatelům,“ vysvětlil Kastl.
Přípravný výbor navrhl referendum spojit s krajskými volbami. Ty se uskuteční ve dnech 12. a 13. října. Podle iniciátorů referenda toto spojení zajistí výraznou úsporu nákladů spojených s uspořádáním referenda a usnadní účast občanů města.
Plzeňští zastupitelé nebudou jednat o prostoru po Domu kultury poprvé, dosud však všechny podněty občanů odmítali. Referendum je nicméně právně závazné a k jeho vyhlášení dojít musí. Členové přípravného výboru proto také upozorňují, že jsou připraveni obrátit se na soud, pokud by snad chtěli zastupitelé či úředníci vyhlášení místního referenda bránit. „Nemáme ale důvod očekávat, že taková situace nastane,“ uzavřel Martin Marek.