Fischerová chce být prezidentkou za občanskou společnost

Jan Miessler

Politické strany včetně ČSSD jsou podle ní součástí „systému“, když jsou spojeny s mocnými podnikatelskými kruhy. Za bilboardy utrácet nehodlá.

Do boje o Hrad se rozhodla vstoupit další kandidátka: herečka, spisovatelka a politička Táňa Fischerová. Ke kandidatuře se odhodlala na základě výzev svých přátel a své vlastní nespokojenosti se současnými „děsivými a destrukčními“ vládními reformami. Ve volbě hodlá reprezentovat občanskou společnost.

„Když jsem viděla, že kandidát občanské společnosti se zatím, alespoň podle mě, neobjevil, tak jsem si uvědomila, že je to asi úkol, nějaká hozená rukavice, kterou by měl člověk zvednout. Nakonec jsem se přes pochybnosti a docela velké trápení dostala k tomu, že ji zvednu,“ uvedla Fischerová v rozhovoru pro server iDnes.cz. Také proto nechce kandidovat za Klíčové hnutí, jehož je předsedkyní, ale za občany, kteří ji ke kandidatuře vyzvali.

V minulosti přitom již podpořila prezidentskou kandidaturu současné europoslankyně Zuzany Roithové (KDU-ČSL), nesympatický ji není ani kandidát ČSSD Jiří Dienstbier. „Říkala jsem jí, že ji podporuju, protože si jí vážím, ale že zároveň, pokud se objeví kandidát z občanské společnosti, tak že budu podporovat jeho a že dokonce někteří navrhují mě,“ uvedla Fischerová. Sociální demokracie podle ní zase představuje sílu hájící sociální cítění, ale zároveň je příliš spojená se současným systémem.

„Všechny ty strany jsou prodloužením minulého režimu a systému devatenáctého století. Moje myšlení vždy bylo sociální, takže z tohoto pohledu sociální demokraté to mají alespoň v popisu práce a snaží se na svět hledět sociálním pohledem. Ale i sociální demokracie musí některé myšlenky změnit,“ řekla Fischerová v rozhovoru pro server iHNed.cz s tím, že všechny strany jsou spojeny s mocnými podnikatelskými kruhy. Ona sama přitom nehodlá na kampaň utrácet peníze svých příznivců: jednak jsou protivné bilboardy a jednak si myslí, že pokud média pracují, jak mají, bude ji vidět dost.

Fischerová je stále předsedkyní Klíčového hnutí, které v posledních volbách do Poslanecké sněmovny kandidovalo pouze v Praze a získalo zde 1 099 hlasů (tedy 0,02 % v celorepublikovém součtu). V letech 2002-2006 působila jako nezávislá poslankyně zvolená za Unii svobody, v roce 2006 postoupila do druhého kola v senátních voleb v barvách Hnutí Zelení, ale v senátorkou se nakonec stala Daniela Filipiová. Fischerová působí v řadě neziskových organizací, nadací a občanských sdružení, například Vize 97, Hnutí Duha, občasnké sdružení Remedium (pro duševní zdraví) nebo Amnesty International. Je rovněž signatářkou iniciativy ProAlt a zúčastnila se výzvy na podporu Deníku Referendum.

Mezi kandidáty s největší nadějí na úspěch patří podle dosavadních průzkumů především někdejší předseda úřednické vlády Jan Fischer a něktejší sociálnědemokratický premiér Miloš Zeman (SPOZ). Sociální demokraté do volby nominovali Jiřího Dienstbiera, občanští demokraté Přemysla Sobotku, TOP09 Karla Schwarzenberga a lidovci Zuzanu Roithovou. O prezidentský post dále usilují lídryně hnutí Suverenita Jana Bobošíková, předseda Pravého bloku a vydavatel seznamů StB Petr Cibulka, bývalý pravicový politik a poradce Goldman Sachs Vladimír Dlouhý, ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl, bývalý lidovecký poslanec a odpůrce potratů Jiří Karas a předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. Profesor ekonomie a neúspěšný protikandidát Václava Klause z předchozí volby Jan Švejnar má podle průzkumů také šanci na úspěch, ke kandidatuře se ale asi zatím ještě neodhodlal.

  Diskuse
  July 24, 2012 v 11.50
  Politika bez politických stran nebo proti politickým stranám není možná. Někteří politici mimo politické strany jsou taky spojeni s byznysem a kriminalitou a někteří kandidáti politických stran jsou čestní. Myslím, že už je načase skoncovat s iluzí o nepolitické politice. Politické strany formulují návrhy řešení a voliči si mezi nimi vybírají. Podpořil bych strany v tom, aby měnily zavedená klišé z minulosti a aby reagovali na občanské iniciativy a na občanskou společnost jako celek.
  MT
  July 25, 2012 v 8.16

  Fišerovou ne.

  Havel mně stačil.

  Podle mého názoru podobná letora, skutečně "havloidní" ...

  July 25, 2012 v 10.52
  Ten z uvažovaných kandidátů, který by (možná jako jediný?) byl schopen dát funkci presidenta opravdu státnický rozměr (Pavel Rychetský), kandidaturu odmítl. Nepochybně ví velice dobře, proč.

  Účast všech ostatních kandidátů tedy, pomineme-li divadelní efekty, bude významná především v tom, nakolik ovlivní volební aritmetiku, tj. komu znemožní postoupit do druhého kola. Z tzv. pravice (Schwarzenberg, Sobotka, ...) si asi v tuto chvíli nikdo nemůže dělat vážné naděje.

  Klíčovou otázkou tedy je, kdo postoupí spolu se Zemanem. Zabrání-li rozptyl hlasů mezi „malé“ kandidáty postupu konjunkturalistů (především Fischer, který by „se Sobotkou vyrazil dveře“, případně Švejnar) bude to jedině dobře.

  (--Dienstbierovi, pokud by se náhodou do druhého kola dostal, porážka se Zemanem podle mého soudu pravděpodobně nijak neuškodí. Bude záležet na obratnosti jeho i jeho přátel, zda by to pomohlo posílit jeho budoucí pozici v ČSSD.--)

  Pseudostátník Zeman asi nemůže reputaci úřadu po Klausovi dále snížit, ani kdyby se přetrhl. To, zda ji může výrazně zlepšit, je otázka druhá. Zajímavé bude, koho v případě svého zvolení vytáhne na „světla ramp“.
  ŠŠ
  July 25, 2012 v 12.15
  Diskutujícím -
  dovolte otázku, přesahující gender zájem: Jak má co nejúčinněji občanská společnost jako celek zasahovat do demokratického politického mechanizmu, jakým je přímá volba prezidenta? Vzhledem k času, jenž se krátí, jsou reálné náměty na realistická řešení víc než naléhavé. Nebo je současná situace taková, že naše občanská společnost sice nemá žádné předpoklady k ovlivnění politických stran (nebo to prostě neumí), ale má-li vůbec využít demokratických politických mechanizmů, které ještě u nás existují, nezbývá jí jako celku (a občanům tvořícím tento celek) než aby volila/i mezi stranickými uchazeči, kteří se nabízejí.
  July 25, 2012 v 12.31
  paní Šprynarové
  Kdo to je ta "občanská společnost" o které mluvíte? --
  Obávám se, že bezděčně (?) přejímáte falešnou představu, kterou representuje mj. také Táňa Fischerová - a sice, jako kdyby politické strany a občanská společnost byly dvě entity, které stojí principiálně proti sobě a víceméně se neprolínají. To je ale jen varianta "nepolitické politiky". V takovémto havlovsky virtuálním světě je marné hledat "reálné" náměty a "realistická" řešení. --
  A co se týče "genderu" - kdybychom hledali politicky - a tedy OBČANSKY ! - vyhraněnou osobnost, byla by to asi spíše Lenka Procházková než některá z dříve jmenovaných.
  July 25, 2012 v 12.59
  Táňa Fischerová je snad jediná, kdo mi z bývalé Havlovy ekipy nevadí, spíše má mé sympatie. Je to člověk, který nemá lehký životní osud a přesto bojuje. Postupem času i ona prochází posunem z prava do leva, ale bohužel jí to dost trvá, není schopna se vypořádat s demagogickými předsudky dostatečně rychle. Co se týče "občanské" společnosti, to jsme přeci my všichni dohromady, to jsem já i Kalousek, takže použití tohoto výrazu je nesmyslné. Je to doznívání tvz. Havlovy "nepolitiky", což dodnes považuji za jeho nefér hru s občany, kdy takovéto meandry odváděly tlak mimo směr, kde mohl něco změnit. Tuto roli dodnes plní kvanta všelijakých sdružení a pidi i mini stran, Zemana nevyjímaje. Tomu však fandím, aby měl úspěch, vydžusoval by z ČSSD všechny nesocany a Haška bych mu ještě přibalil jako bonus. Možná by to pak byla strana o něčem.
  ŠŠ
  July 25, 2012 v 13.4
  Panu Kopeckému
  V dotazu diskutujícím jsem navázala na formulaci z prvního diskusního příspěvku „Podpořil bych strany v tom, aby měnily zavedená klišé z minulosti a aby reagovali na občanské iniciativy a na občanskou společnost jako celek“.

  S Vaším názorem „kdybychom hledali politicky - a tedy OBČANSKY ! - vyhraněnou osobnost, byla by to asi spíše Lenka Procházková než některá z dříve jmenovaných“ plně souhlasím.

  Některá občanská iniciativa by mohla být iniciativní v tom, že by se dotázala Lenky Procházkové, zda by svolila vydat se všanc prezidentské kandidatuře a v případě jejího souhlasu postarat se o všechny potřebné náležitosti.
  MT
  July 25, 2012 v 16.57

  Souhlasím s panem Kopeckým.

  Lenka Procházková, "dcera Dantonova" je podle mého názoru přece jen něco jiného než neuchopitelný havlostřed vybavený slovníkem složeným z absurdních a nesmyslných pojmů, havlostřed mírně nadutý, narcisní a zcela neschopný, pokud jde výsledek skutečné politické činnosti ...

  TT
  July 25, 2012 v 17.22
  Co si zasloužíš...
  Rycheckého, který psal ústavu k níž se nemohli vyjádřit občané - ať vládne panu Kopeckému. A těm ostatním ať vládne populista a tvůrce korupční oposmlouvy nebo oportunní cifršpion, který se náhodou stal na pár měsíců premiérem.

  Opravdu mě fascinuje, jak lidé nemají paměť a nedokážou vyslovit v několika větách jediný fakt.

  Jak byla Táňa Fischerová spojena s Havlem? Jak nebyla Lenka Procházková jako chartistka spojena s Havlem? Při vší úctě k ní, jak se angažovala v občanských aktivitách celých dvacet let - pokud nepočítám svaz spisovatelů a teď církevní majetek?

  Táňa Fischerová má napracováno i v praktické politice i jako aktivní občanka. Její politické principy, byť s nimi někdo nemusí souhlasit, jsou srozumitelné (samozřejmě ne pro idioty) a výsledky její práce otevřely veřejně několikerou důležitou diskusi.

  Pochybuji, že Táňa Fischerová, která se na rozdíl od ostatních, jako aktivní politička orientovala na přípravu a podporu zákonů a programů zaměřených na vykořisťované a postižené, nějak ublížila panu Tejklovi. Proto jeho výpad považuji za hloupou drzost, za kterou by se měl omluvit.
  July 25, 2012 v 17.56
  Tomáš Tožička: "Rycheckého, který psal ústavu k níž se nemohli vyjádřit občané..."

  Historická fakta: Vládní komise pro přípravu Ústavy ČR byla zřízena usnesením vlády č. 484 z 10. července 1992. Předsedou komise byl Václav Klaus, místopředsedou Jan Kalvoda, sekretářem Cyril Svoboda, členové komise byli Filip Šedivý, Jiří Vlach, Vojtěch Cepl, Daniel Kroupa, Václav Benda, Václav Pečich, Jan Litomiský, Miloslav Výborný, Václav Novotný, Miroslav Sylla, Pavel Zářecký a Dušan Hendrych.

  V týdnu od 19. do 24. října 1992 se v Karlových Varech začala připravovat čistá verze Ústavy: první články byly převzaty ze starších návrhů, články o moci zákonodárné psali Miroslav a Jindřiška Syllovi, články k prezidentovi psal Cyril Svoboda, články o vládě Dušan Hendrych, moc soudní pak František Zoulík. Hendrych také napsal pasáže týkající se České národní banky a Nejvyššího kontrolního úřadu, územní samosprávu psal Pavel Zářecký.

  23. října 1992 přijeli provést závěrečnou oponenturu tři ústavní právníci: Pavel Peška, Vladimír Klokočka a Pavel Holländer.
  + Další komentáře