Transparency požaduje přezkumné řízení ve věci prodloužení akreditace
Vratislav DostálPodle Transparency International je rozhodnutí ministerstva školství o prodloužení akreditace plzeňské právnické fakultě nezákonné. Organizace proto žádá nového ministra školství, aby zahájil přezkumné řízení.
Transparency International (TI) považuje rozhodnutí ministerstva školství o prodloužení platnosti akreditace magisterského studijního programu právnické fakultě v Plzni za nezákonné. Podle ředitele TI Davida Ondráčky se i vzhledem k výměně ministra Josefa Dobeše organizace rozhodla podat podnět k zahájení přezkumného řízení.
Podle TI představuje nezákonné rozhodnutí ministerstva nebezpečný precedens, který může vést k postupnému úpadku vysokého školství v naší zemi. „Nerespektuje-li totiž ministerstvo zákon v případě plzeňské právnické fakulty, není důvod, proč by jej mělo respektovat v případě jiných vzdělávacích institucí,“ uvedl Ondráčka v tiskovém prohlášení.
Podle něj je na celé věci současně absurdní to, že se tak děje v případě školy, která má své studenty vychovávat k úctě k zákonům a právnímu státu a jejíž absolventi by měli usilovat o prohlubování právního vědomí svého i svých spoluobčanů.
Organizace proto podle Ondráčky apeluje na nového ministra školství, aby sporné rozhodnutí přehodnotil a zasadil se zahájení přezkumného řízení. „Je obecně nepřijatelné, aby rozhodnutí ústředního správního úřadu, bylo v tak příkrém rozporu se zákonem. Zvláště v tomto případě, kde mohou hrát silnou roli různé zákulisní vazby, musí dojít k nápravě,“ dodal Ondráčka.
Ministr Josef Dobeš z Věcí veřejných prodlužil plzeňským právům akreditaci do října 2016. Postavil se tak proti Akreditační komisi, podle níž měla škola kvůli nedostatečnému personálnímu zajištění a vědecké činnosti letos skončit.
To, že ministr takový krok zarazil, je podle předsedkyně komise Vladimíry Dvořákové v rozporu se zákonem a nese s sebou především rizika. Komise se proto chce proti ministrovu rozhodnutí bránit, už na něj podala trestní oznámení. Podle Dvořákové může navíc Dobešovo rozhodnutí dostat současné studenty školy paradoxně do horší situace, než ve které byli tzv. rychlostudenti.
„Protože ti studovali v době akreditace a byl pak veliký problém jim diplomy odebrat. Pokud by se prokázalo, že ta akreditace, kterou by dnes případně pan ministr udělil, bude zpochybněna, a tam stačí, aby se jako dotčená strana ozval nějaký student, kterého vyhodí od státnic a soud to potvrdí, dospělo by to do šílené situace pro studenty, kteří studovali naprosto standardním způsobem,“ vysvětlila už dříve Dvořáková.
Ke kritikům rozhodnutí ministerstva školství se přidala Česká konference rektorů, Studenstká komora Rady vysokých škol, akademici a studenti mnoha univerzit z celé republiky, opoziční ČSSD, ale i zástupci koaliční TOP 09 či ODS. Podle Dvořákové může fakulta fungovat do doby, než soud rozhodne. „Pokud by akreditaci nepotvrdil, nastal by velký problém, co se studenty. Tato situace může reálně nastat,“ vysvětlila předsedkyně Akreditační komise.