Internetová cenzura: Čína vrací Američanům úder
Anna SedláčkováPožadavek větší internetové svobody může poškodit čínsko-americké vztahy, varovala dnes Čína v reakci na kritiku americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové.
Boj s internetovou cenzurou včera ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová označila za novou prioritu americké zahraniční politiky a vyzvala Peking k otevřenému vyšetření útoků čínských hackerů na vyhledávač Google. Útoky byly zaměřené na emaily aktivistů za lidská práva a vyhledávač kvůli nim zvažuje stažení z čínského trhu, píše pro deník Guardian z Pekingu Tania Braniganová.
„Američané kritizovali čínský přístup v oblasti správy internetu a naznačili, že Čína omezuje internetovou svobodu. To je v rozporu s fakty a škodí čínsko-americkým vztahům. Vybízíme Spojené státy, aby respektovaly fakta a přestaly takzvanou internetovou svobodu používat k nepodloženému obviňování Číny,“ uvedl v prohlášení uveřejněném na webu ministerstva zahraničí mluvčí Ma Čao-sü.
Kritické reakce se objevily na mnoha internetových stránkách čínských médií, podle informací agentury Reuters však byly po několika hodinách odstraněny.
Mezi Spojenými státy a Čínou narůstají spory ohledně problematiky klimatických změn, čínské měny — kterou Američané považují za podhodnocenou — či žádoucího přístupu k íránskému jadernému programu.
Napjatou situaci se zatím země snažily nerozdmýchávat. Čína se k útoku na Google příliš nevyjadřovala, třebaže americké ministerstvo zahraničí požadovalo vysvětlení. Clintonová se sice k čínské politice vyjádřila nezvykle kriticky, její projev však zároveň vyzněl opatrně. Spojené státy navíc zřejmě pozdržely oficiální požadavek na vyjádření čínské strany k prohlášení Googlu, jenž měl být vznesen počátkem týdne.
Podle profesora mezinárodních vztahů Ši Ťin-chunga z pekingské univerzity Renmin Clintonová narušila Obamův diplomatický styl. „Dokonce Číňany vyzvala k překlenutí takzvaného velkého firewallu za použití amerických technologií. Nemyslím si, že by čínská vláda a velká část veřejnosti takový způsob vyjadřování přijala,“ sdělil Ťin-chung. Rétorika americké strany podle něj jakoukoliv dohodu mezi Googlem a čínskou vládou ztěžuje.
Generální ředitel Googlu Eric Schmidt včera uvedl, že by společnost v Číně ráda nadále působila, cenzuře vyhledávání na internetu však hodlá v „přiměřeně krátkém čase“ zamezit.
Další informace:
Guardian China hits back at US over internet censorship